HDP’nin kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik önerisine ret

HDP grubunun, TBMM Genel Kurulu’nda kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik önerisi reddedildi.

Öneriye destek veren CHP Milletvekili Süllü, “Evet oyu verin. Verin ki bu ülkede kadınlar ölmesin.” dedi.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal ise, şiddet ile mücadele önemli mesafe aldıklarını savunarak, CHP ve HDP’ye suçlamalarda bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, HDP’nin, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla genel görüşme açılmasına dair grup önerisi görüşüldü. İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, kadına yönelik şiddete son vermek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

CHP’li Süllü: Evet oyu verin ki kadınlar öldürülmesin

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, milletvekillerine, “Kadın cinayetlerinden sizler kendinizi sorumlu hissetmiyor musunuz? 584 milletvekili olarak bu ülkede yaşayan herkesin canından kadın, erkek olsun sorumluyuz. Kadın konusunun siyaseti mi olur? Vicdanlarınızın sesini dinleyerek ‘evet’ oyu verin. Verin ki kadınların ölmemesi için tek yürek olarak, milletvekili sorumluluğunu gösterelim, kadınlar bu ülkede öldürülmesin.” diye seslendi.

Komisyon Başkanı Aksal: Şiddet ile mücadelede önemli mesafe alındı

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal, kadın meselesinin her şeyden önce bir insan meselesi olduğunu, kadına yönelik şiddetin Türkiye’nin milli, manevi değerleriyle asla bağdaşmadığını savundu.

Aksal, 2012’de ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun yürürlüğe girmesiyle şiddet ile mücadelede önemli mesafe alındığını savundu. Aksal, Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca kanunun etkin yürütülmesi için çıkarılan genelgelerle kadına yönelik şiddetle mücadelede uzmanlaşmış birimler oluştuğunu söyledi.

Aksal’dan HDP ve CHP’ye suçlamalar

Aksal, konuşmasına HDP ve CHP’ye suçlamalarda bulunarak devam etti. Aksal, şu ifadeleri kullandı:

“Kadına yönelik şiddeti, tacizi, tecavüzü önleyeceksek önce samimi olmamız gerekiyor. Bütün milletvekillerini samimiyete davet ediyorum. Özellikle CHP’li kadın milletvekillerine sesleniyorum. Her gün teşkilatlarınızda taciz, tecavüz vakaları yaşanırken üç maymunu oynamayacaksınız. HDP’ye gelince kadını ağzına alacak son parti HDP’dir. Diyarbakır anneleri 512 gündür Diyarbakır İl Başkanlığınızın önünde nöbet tutuyor. Bir anneyi evladından koparmaktan daha büyük şiddet olabilir mi? Kendi çocuklarınız Avrupalarda seyahat ederken gariban Kürt çocuklarını teşkilatlarınız eliyle dağa kaçırıp PKK’lı teröristlere peşkeş çekiyorsunuz.”

HDP’li Beştaş: O çocukların dönmesi için mücadele eden biziz

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, sataşma gerekçesiyle söz alarak, “Diyarbakır anneleri sizden önce bizim annemizdir. Bunu ben onlarla konuştum, sohbet ettim ve sonra emniyet gidip onları bir çadıra kapatıp, tehdit ettiler ‘HDP milletvekiliyle nasıl konuşursunuz.’ diye. O çocukların geri dönmesi için mücadele eden, barış mücadelesi veren biziz. Özel tertibatla orada yıllardır oturtuyorsunuz.” diye konuştu.

‘Madem bu kadar iyi iş yapıldı da neden günde 3 kadın öldürülüyor?’

CHP’li Süllü de “Madem bu kadar iyi iş yapıldı da neden günde üç kadın öldürülüyor? Bunun hesabını verin. İki-üç konu buldunuz şimdi ona tutunuyorsunuz. ‘Senin tecavüzcün, benim tecavüzcüm’ denilirse buraya çok pislikler ortaya dökülür. İstanbul Sözleşmesi’nin arkasında dimdik duran Canan Kalsın’ı görevden aldınız, Aksal’ı getirdiniz. İstanbul Sözleşmesi’nden korkuyorsunuz.” dedi.

Konuşmaların ardından HDP Grup önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

#MeclisGöreve

Öte yandan, Eşitlik İçin Kadın Platformu -EŞİK, başlattığı yeni bir kampanya ile kadınların yaşamdan koparıldığı şiddetin adının artık cinskırım olduğuna dikkat çekiyor. Devam eden kampanya kapsamında gazeteci, yazar, sanatçı, aktivistlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi videolu mesajlarla, Meclis’e cinskırımını durdurmak için görevini yapma çağrısını sürdürüyor.

Kaynak: AA