HDP’nin Kobanê eylemleri için verdiği önergeyi AKP-MHP yine reddetti

HDP’nin 6-8 Ekim Kobanê eylemleri sırasında yaşananların araştırılması için verdiği araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

TBMM

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 6-8 Ekim 2014 Kobanê eylemleri sırasında yaşanan ölümler ve yaralanmalarla ilgili sorumlulukları bulunan kamu görevlilerinin araştırılması ve ihmallerin ortaya çıkarılması amacıyla verdiği araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Genel Kurul’da oylamaya sunulan önergenin gerekçesi üzerine kürsüde söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Kobanê eylemeleri ile ilgili soruların yanıtlanması gerektiğini vurguladı. Beştaş, “Kobanê protestoları 6 Ekim’de değil, 15 Eylül’de Kobanê’nin IŞİD tarafından kuşatılması ile başladı” dedi.

‘Hukukta yeri yok’

Türkiye ve dünyanın birçok yerinden IŞİD saldırısına karşı Kobanê halkı ile dayanışmanın başladığını ve hızla yayıldığını belirten Beştaş, “İktidar 6-8 Ekim HDP MYK’sinin çağrısıyla bu olayların meydana geldiğini söylüyor. HDP MYK’nın resmi bir kararı yok. Bütün mesele atılan twettlerdir. Bu tewetlerde de demokratik protestolara çağrı vardır. Kabonê halkıyla dayanışma çağrısı vardır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve birçok savcılık dönemin MYK üyeleri ve milletvekillerine soruşturma başlattı. Bu soruşturmalara herkes gidip beyanlarda bulundu ve soruşturma hala devam ediyor. Yani yargıdan kaçan hiç kimse yoktu. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 6 yıl sonra tekrar haklarında aynı fiilden tutuklama kararı verildi. Bunun hukukta yeri yoktur” diye konuştu.

‘Asıl sorumlular yargılanmadı’

Kobanê eylemleri sırasında vahim olayların yaşandığını belirten Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlar yaşamını yitirdi. HDP binalarına saldırılar oldu, 33 HDP’li öldürüldü. Antep’te bir kadın evinde linç edildi. Peki sorumluluk kimin? Demokratik protesto yapanların mı, bunu önlemeyenlerin mi, buna yol verenlerin mi yoksa cinayet işleyenlerin yargılanmaması mı? Kobanê eylemleri ile ilgili iki  dava dışında açılın bir dava yok. Devlet vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak zorundadır diyor hukuk. İlk ölüm, 7 Ekim’de  Recep Tayyip Erdoğan’n ‘Kobanê düştü düşecek’ açıklamasından sonra Varto’da yaşandı. Tek bir vali, kaymakam, bakan, polis ve jandarma yetkilisi açıklama yapmadı. Asıl sorumlular yargılanmadı ama 6 yıl sonra partimizi siyaseten tasfiye amacıyla gündeme getirilen bir gündemden bahsediyoruz. HDP’nin hiçbir şiddet olayı ile bağlantısı kurulamaz çünkü yoktur. Biz her zaman IŞİD’in karşısındaydık, mevcut iktidar Kobanê halkının yanında değil ve dayanışma gösterenleri şiddetle bastırdı. O dönem görev yapan kamu görevlilerinden bakana kadar o süreçte sorumluluğunu araştıralım. Bunun araştırılmasını istiyoruz.”