HDP’ye silahla taciz

HDP İstanbul İl Örgütü önünde bir kişi tabanca ile havaya 7 el ateş açtı. Mala zarar vermekten poliste kaydı bulunan M.S.H., 100 metre ilerideki emniyete giderek teslim oldu.

HABER MERKEZİ – Beyoğlu’nda bulunan HDP İstanbul İl Örgütü önünde bugün saat 15.00 sıralarında adı M.S.H. olan bir kişi 7 el havaya ateş açtı. Saldırgan 100 metre ilerideki Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne giderek silahı ile birlikte teslim olurken, çok sayıda polis de olay yerine gelerek güvenlik şeridi çekti.

HDP’liler dışarı çıkarak durumu anlamaya çalışırken, polis parti binasına girişlere izin vermedi.

MA’nın geçtiği habere göre olay yerindeki bir polis ile bazı yurttaşlar, saldırganın dün parti binasına Türk bayrağıyla girdiğini söyledi.

Valilik: Polis şüpheliyi yakaladı

AA ise İstanbul Valiliği’nin açıklamasını aktardı: “Bugün saat 15.00 sıralarında Beyoğlu ilçemizde HDP İl binasının da bulunduğu sokakta M.S.H. adlı şüpheli şahıs tarafından silahla havaya ateş açılmıştır.  Şüpheli şahıs Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince yakalanarak gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili adli tahkikat başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HDP binası önünde açıklama yapıldı

HDP İl Binası önünde partililer açıklama yaptı.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, faaliyetlerini sürdürürken bir ses duyduklarını söyledi ve olayın ölümle sonuçlanabileceğine dikkat çekti.

Bulut, saldırıyı gerçekleştiren şahsın 2 gün önce il binalarına gelerek çay içip birtakım konuşmalar yaptığını aktararak şöyle devam etti:

“Saldırı bireysel bir eylem değil. Sabah, akşam basının yaptığı tüm kışkırtmaların sonucunu ateş açılması olarak gördük. Cumhurbaşkanı’ndan, İçişleri Bakanı’na kadar partimize yönelik kışkırtıcı sözler böyle bir fiili harekete dönüşüyor. Yaşananların önüne geçilmesinin yolu, demokratik mücadeleyi yükseltmektir.”

İktidarın “menfaat alanının” daralmasıyla birlikte saldırıların daha da artacağına işaret eden Bulut, “Saldırının her türlüsünü deniyorlar. Bir tiyatro oyunun onlar üzerindeki yıkımını gördük” dedi ve tüm partilileri dikkatli davranmaya çağırdı.

Avcı: Mücadelemiz kesintisiz sürecek

Ardından konuşan HDP İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da, yapılan bu saldırının münferit olmadığını iktidarın dili ve pratiklerinin bu saldırılara zemin hazırladığını söyledi.

“Bu mücadelede defalarca deneyimlediğimiz ve siyasi iktidarın Türkiye’de oluşturduğu dil, üslup, söylem ve partimizi hedefe koyma biçimi bu kişilerin partimize saldırılarına zemin oluyor” diyen Avcı konuşmasında şunları belirtti:

“Biz biliyoruz ki bu planlanmış, programlanmış hem partimize hem de demokratik kamuoyu güçlerine dönük bir mesajdır. Bu mesaj, bu mesajı vermek isteyenleri güçlendirecek, hedefine ulaştıracak değildir kuşkusuz. Çünkü daha ağır, daha ciddi saldırılara maruz kalmışız ve mücadelemizi kesintisizce sürdürerek Türkiye’nin demokratik ana muhalefet partisi konumuna gelmiş bulunmaktayız. Son dönemlerde siyasi iktidarın dili, tartışma yöntemi, partimizi hedefe koyması bu kişileri partimize dönük saldırılar için cazip fikre dönüştürüyor. Bunların her biri çeteci, mafyacı olabilirler ama oluşturulan zemin bunun ana kaynağıdır.”

Avcı, şahsın etkin bir ceza alması gerektiği çağrısını yaptı ve “Bu yöntemlerin Türkiye’nin barışına hiçbir karşılığı olmadığı gibi, Türkiye’yi çatışmanın eşiğine getirmektedir” dedi.

Piroğlu: Yaşananların sorumlusu sizsiniz

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise uzunca bir süredir iktidarın saldırılarının arttırdığına işaret etti ve “Meydana gelen saldırının siyasal iktidarın bir yönelimi sonucu ortaya çıktığını görmek gerekiyor” dedi.

“Bu sadece HDP İstanbul’a yönelik değil, tüm emek güçlerine yönelik bir saldırıdır” diyen Piroğlu, şöyle konuştu:

“Kürt sorunu adil şekilde çözümlenmediği sürece, emekçileri rahatça söylemediği sürece kimse özgür olmayacaktır. Biz bu çeşit saldırıları geçmişte de gördük. Milletvekillerimiz, sözcülerimiz saldırıların mağduru oldu, hayatını kaybedenlerimiz oldu. Bu saldırganı yönlendirenler ve arkasında duranlar bilmelidirler ki ne şimdiye kadar diz çöktük ne bundan sonra çökeriz. Sadece kendimizi değil, ülkedeki tüm demokrasi değerlerini savunmaya devam edeceğiz. Bu Pazartesi Hrant Dink’in katledildiği gün. Bu saldırılar tesadüf değil.”

İktidara “Bundan sonra yaşananların sorumlusu sizsiniz” uyarısı yapan Piroğlu, emek güçlerine de “Saldırılar hepimize yöneliktir. Ya hep beraber geri püskürteceğiz ya hep beraber faturasını ödeyeceğiz” şeklinde seslendi.

Açıklamaya Ezilenlerin Sosyalist Partisi İstanbul İl Eş Başkanı Ezgi Bahçeci, HDP il ve ilçe yöneticileri ile partililer de katıldı.