HDP’yi kundaklamaktan tutuklanan hemşir: Polisten ağaç motoru için benzin izni aldım!

HDP Cizre ilçe binasını kundaklamaktan tutuklanan hemşir M.B. “1 litre benzini polisten ağaç motoru için izin alarak aldım. Ardından HDP ilçe binasının önüne benzini dökerek ateşe verdim” dedi.

HDP Cizre İlçe Örgütü binasının dış kapısını 27 Mayıs gecesi kundaklayarak ateşe veren zanlı M.B., gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. M.B.’nin savcılık ifadesi ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre M.B savcılık ifadesinde Şırnak Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde hemşir olarak çalıştığı ve odasına astığı Türk bayrağından işyerindeki bazı arkadaşlarının rahatsız olduğunu belirterek, bu olayın ertesinde Cizre’ye gittiğini ve Cizre’de birkaç kişinin kendisini rahatsız ettiğini söyledi.

Tüm kıyafetlerini yakmak istediğini ve Cizre ile ilgili olan tüm geçmişini silmeyi hedeflediğini iddia eden M.B, “Bu tür oluşumlar milli birlik ve bütünlüğümüze zarar verdiği düşüncesi aklıma geldi. Polis merkezine giderek ağaç motorunda kullanmak üzere 1 litre benzin almak için izin aldım. Ardından HDP ilçe binasının önüne benzini dökerek ateşe verdim” dedi.

‘Pişman değilim’

M.B ifadesinin devamında “Ben muhafazakar bir insanım. Ancak birliğimize ve bütünlüğümüze zarar verici eylemlerden uzak durmayı yeğlerim. Daha önce de gönderilen ‘Kellenizi alırlar’, ‘kasımpaşa kabadayısı’ ibareleri yazılı zarfı da ben yazdım ve HDP ilçe binasının kapısına attım. Bu zarfı kovid-19 sürecinin başlangıcında attığımı hatırlıyorum. Amacım binaya veya içindekilere zarar vermek değildi. Böyle bir amaç güdecek olsaydım uygun bir zamanda parti binasına girer burada bulunan şahıslar ve eşyalara zarar verebilirdim” dedi.

M.B. başka bir tehdit mektubunu da Barış Pınarı Hareketi sırasında yazarak parti binasına bıraktığını kabul etti. M.B. “Ben gerek HDP ilçesi binası girişindeki kapıyı ateşe vermem ve gerekse tehdit içerikli mektupları bırakma olayından dolayı nifak oluşturma gibi bir düşüncem olmadığı için bu eylemlerden pişmanım ancak amacımın milli birlik ve beraberliğe katkıda bulunmak olduğu düşünüldüğünde de eylemlerimden dolayı pişman değilim” diye ifade verdi.

‘Düşüncelerim olgunlaştı’

İfadesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da çok sevdiğini ifade eden M.B, “Milli birliğimizi bozucu nitelikte eylemde bulunulmadığı sürece bu şekilde münferit olarak bir eylem yapmam” ifadelerini kullandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde öğrenci iken 2015 yılında katıldığı bir protesto eylemini hatırlatan savcılığa, “O zaman tek amacım sokağa çıkma yasağını protesto etmekti. Siyasi bir amacım yoktu. Dış güçleri ve siyaseti bilmiyordum. Aradan geçen 5 yıl gibi bir süre içerisinde düşüncelerim olgunlaştı ve değişti” dedi.