Düşen helikopterde Korgeneral Erbaş ile birlikte 11 asker yaşamını yitirdi – GÜNCELLENDİ-

Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere hareket eden Cougar tipi askeri bir helikopter bugün saat 14.25’te düştü. Kazada yaşamını yitiren 11 asker içinde Korgeneral Osman Erbaş’ın da bulunduğu öğrenildi.

Bingöl’de düşen askeri helikopterde 11 asker yaşamını yitirdi. 4 personel de yaralı.

Düşen askeri helikopter ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan ilk açıklamaya göre Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere bugün saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesildi. Açıklamada şöyle denildi:

Arşiv fotoğraf

“Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır.

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.

Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir.”

Ölenler arasında Korgeneral Osman Erbaş da var

Haberin güncellendiği saatlerde henüz Bakanlık’tan resmi bir açıklama yapılmış olmasa da, basına yansıyan, Korgeneral Erbaş’ın da yaşamını yitirenler arasında olduğu bilgisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ofisinden yapılan açıklamayla doğrulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, helikopter kazasında şehit olan Korgeneral Osman Erbaş’ın oğlu Yiğitalp Erbaş ile telefonda görüşerek taziyelerini ilettiği kamuoyuna duyuruldu.

Korgeneral Osman Erbaş, Elazığ’daki 8’inci Kolordunun komutanlığını yapıyordu.

Yaşamını yitiren asker sayısı 11’e yükseldi

 Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, helikopterdeki yaralı bir askerin daha tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ve yaşamını yitiren asker sayısının 11’e yükseldiği belirtildi.

Akar, Güler ve Dündar bölgeye gitti

MSB’nin açıklamasında Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Dündar’ın bölgeye hareket ettiği ifade edildi. Açıklamada şöyle dendi:

“Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile askeri helikopterin Tatvan’da kaza kırıma uğramasının ardından incelemelerde bulunmak üzere bölgeye hareket etti.”

Yeni1Mecra / AA