Helikopterden atıldığı belirtilen Servet Turgut yaşamını yitirdi

Gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atıldığı belirtilen ve 20 gündür yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren Servet Turgut yaşamını yitirdi. 

Van Valiliği, “usulüne uygun” gözaltına alındığını savunduğu Servet Turgut’un “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığının gözlemlendiğini öne sürmüştü.

Van’ın Çatak İlçesi’nde “Yıldırım-10 Norduz” operasyonuna çıkan askerler tarafından Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Yoğurtlu mezrasında 11 Eylül’de gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut’un 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları Mezopotamya Haber tarafından ortaya çıkarılmıştı.

17 Eylül’de normal servise alındıktan sonra 20 Eylül’de taburcu edilen Osman Şiban hakkında hastanenin bilgilendirme amacıyla hazırladığı “epikriz” raporunda, “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtilmişti.

‘Yüksekten düşme’ sebebiyle hastaneye getirildi

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Yoğun bakımda çekilen fotoğrafta solunum cihazına bağlı, yüzünün yara ve morluklar içinde olduğu görülen Servet Turgut ise 20 gündür yoğun bakım servisinde verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Turgut’un cenazesi, otopsi işlemleri için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Adli Tıp Merkezi’ne götürüldü. Otopsi işlemlerinin ardından Turgut’un cenazesi Van’da defnedilecek. 55 yaşında olan Turgut’un 7 çocuğu vardı.

Gözaltına alındıktan sonra ilk olarak özel hastaneye götürülen Turgut’la ilgili hazırlanan darp raporunda ise, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer almıştı.

 Valilik: Kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlendi

Turgut ve Şiban’ın helikopterden atıldıklarına ilişkin medyaya yansıyan haberlerin ardından süren kamuoyu tepkisinin ardından Van Valiliği yazılı açıklama yapmıştı. Turgut ve Şiban’ın “Yıldırım-10 Nodruz” operasyonuna çıkan askerler tarafından “usulüne uygun muhafaza altına” alındığının öne sürüldüğü açıklamada, ikisinin de helikopterle 11 Eylül’de saat 19.00’da Van Jandarma Komutanlığı’na bırakıldıkları belirtilmişti.

Servet Turgut’un “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığının gözlemlendiğinin öne sürüldüğü açıklamada, “İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir.” denilmişti.

Görgü tanıklarından Cengiz Şiban ise Turgut ve Şiban’ın sağlıklı bir şekilde gözaltına alınarak helikoptere bindirildiğini söylemişti.