‘Helikopterden atılma’ soruşturmasına yayın yasağı getirildi

Van’ın Çatak İlçesi’nde Servet Turgut ve Osman Şiban’ın gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldıkları belirtilen olayla ilgili yürütülen soruşturmaya “gizlilik kararı” verilerek, “yayın yasağı” getirildi.

Fotoğraf: AA

Van’ın Çatak İlçesi’nde operasyona çıkan askerler tarafından Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Yoğurtlu mezrasında 11 Eylül’de gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut’un “helikopterden atıldıkları” belirtilen olayla ilgili yürütülen soruşturmaya “gizlilik kararı” verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın yer alan bilgiye göre; dosyaya gizlilik kararı veren Van Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili “yayın yasağı” kararı da verdi. Şiban ve Turgut’un avukatlarından Baran Bilici, yayın yasağını ve gizlilik kararını doğruladı. 

Ne olmuştu?

Van’ın Çatak İlçesi’nde operasyona çıkan askerler tarafından Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Yoğurtlu mezrasında 11 Eylül’de gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut’un 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkmıştı.

17 Eylül’de normal servise alındıktan sonra 20 Eylül’de taburcu edilen Osman Şiban hakkında hastanenin bilgilendirme amacıyla hazırladığı “epikriz” raporunda, “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtilmişti.

Servet Turgut ise solunum cihazına bağlı şekilde 20 gün kaldığı yoğun bakım servisinde 30 Eylül günü hayatını kaybetmişti.

Van Valiliği tarafından 22 Eylül’de yapılan yazılı açıklamada, iddialarla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül itibarıyla adli ve idari soruşturmanın başlatıldığı belirtilmişti.