Helin Bölek’in cenaze törenine izin verilmedi

Grup Yorum üyesi Helin Bölek için Okmeydanı Cemevi önünde yapılmak istenen cenaze törenine polis izin vermedi.

Oturma eylemi yapan gruba polisin müdahalesi sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Oturma eylemi yapan gruba polis müdahale etti – MA

Ölüm orucunun 288’inci gününde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in cenazesi Sarıyer Armutlu Mahallesi’ndeki evinden alınarak Okmeydanı Cemevi’ne götürülmek üzere yola çıkarıldı. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ancak cenaze aracı Nurtepe Kavşağı’nda polisler tarafından durduruldu. Cenaze aracının şoförü ile Helin’in ailesini taşıyan servis aracının şoförü gözaltına alındı.

Polisler, cenazenin cem evine götürülmeden doğrudan Feriköy Mezarlığı’na götürülüp defnedilmesini istedi. Aile ve avukatları ise, cenazeyi önce Okmeydanı Cemevi’ne götürmek istediğini belirtti.

Mezarlığa yürümeleri engellenen grup oturma eylemi yaptı – MA

Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi ve Cemevi’ne giden yollar ise, polis tarafından sabah saatlerinde kapatıldı. Cemevi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, attıkları sloganlarla polis engeline tepki gösterdi. Grup Yorum şarkılarını seslendiren grup, bir süre sonra Feriköy Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis tarafından durdurulan grup oturma eylemine başladı. Eyleme müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Cenaze mezarlığa götürüldü

Yeniden Cemevi önünde toplanan grubun buradaki bekleyişi devam ederken, Bölek’in cenazesi polis zoruyla Feriköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.

Helin Bölek’in mezarına gelinlik örtülerek karanfil bırakıldı – MA

Cenaze aracı ile ona eşlik eden tek bir aracı mezarlığa alan polisler, cenazenin defnedilmesini istedi. Aile ise cenazelerini yıkamadıklarını bu nedenle Okmeydanı Cemevi’ne götürüp yıkadıktan sonra defnedeceklerini belirtti. Ailenin talebini kabul etmeyen polis, cenazenin defnedilmesini söyledi. Bunun üzerine aile cenazeyi yıkamadan mezarlığa götürerek, defin işlemlerine başladı.

Mezarlığa kimseyi almayan polisler, avukatlar, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in ailesinin mezarlığa girmesine izin verdi. Polis baskısı sonucu aile cenazeyi yıkamadan defnetmek zorunda kaldı. Defin işlemlerinin ardından Bölek’in mezarına gelinlik ve karanfil bırakıldı.

Mezarlığa girmek isteyen kitleye müdahale

Mezarlığın tüm kapılarını kapatan polisler, cenaze törenine katılmak için mezarlığa gelen kitleye de izin vermedi. Bunun üzerine yürüyüşe geçen kitleye polis müdahale etti. Müdahale sonucu 4 kişi gözaltına alındı. Müdahalenin ardından kitle Okmeydanı’na doğru yürüdü.

Halkın Hukuk Bürosu ise, yaşananlarla ilgili twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Müvekkilimiz Helin Bölek’in cenazesi vasiyeti gereği Okmeydanı’na getirilmeye çalışılıyor. Şu an Okmeydanı girişinde araç şoförleri gözaltında tutuluyor, cenazenin doğrudan Feriköy’e götürülmesi dayatılıyor. Gömülme hakkını vasiyet doğrultusunda sağlamak devletin görevidir.”