Hemşirelere mobbing uygulayan başhekim görevinden alındı

Kumluca Devlet Hastanesi’nde görev yerlerini terk ettikleri için iki hemşireye 500 kez “Ben salağım” diye yazdıran başhekim, görevden alındı.

Başhekim iki hemşireye mobbing uyguladı

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ayşegül Alkan, Hemşireler Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin Çalışkan’ın görev yerlerini terk ettiklerini öne sürerek, A4 kağıdına “Ben salağım, servisimden başka servise gittim” yazmalarını istedi. Hemşireler, yazıyı yazmaya karşı çıkıp, resmi disiplin yönetmeliğinin uygulanmasını talep etti.

Başhekim Alkan’ın talebi kabul etmemesi üzerine 2 hemşireye yedi A4 kağıdına 500 kez “Ben salağım, servisimden başka servise gittim” yazdırdı. Alkan, A4 kağıtların altına da “Başhekimin ısrarı ile kaleme alınmıştır” notunu düştü. Mobbinge uğradıklarını belirten hemşireler, Alkan hakkında İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikayette bulundu.

Görevinden el çektirildi

İl Sağlık Müdürlüğü, iddialar üzerine geniş kapsamlı inceleme başlatırken, Sağlık Bakanlığı da duruma el koydu. Yazılı açıklama yapan Başhekim Alkan; iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunarak, “Saygı ve meslek etiği çerçevesinde tepkimi sözlü olarak ve asla hakaret içermeyen şekilde görev yerini terk eden personele gösterdim” ifadelerini kullandı. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, soruşturmanın selameti için Başhekim Alkan’a görevinden el çektirildiğini bildirdi.

Kararı doğrulayan Antalya İl Sağlık Müdürü Adem Hülür, “Soruşturmanın selameti açısından başhekim görevinden el çektirildi” dedi. Başhekim Alkan’ın, soruşturma tamamlanana kadar asli görev yerine iade edildiği öğrenildi.

Mobbingin başka bir versiyonu

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu da yaptığı açıklamayla duruma tepki göstererek, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, bu davranışların asla kabul edilemez olduğunu ifade ederek, sağlık çalışanlarının yanında olduklarını dile getirdi.

SES Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz de yaşanan duruma tepki göstererek, “Kumluca Devlet Hastanesi’nde yaşanan da yıllarca iş yerlerimizde uygulanan mobbinglerin bir başka versiyonudur. Dün olduğu gibi bundan sonra da sağlık emekçilerinin emeğini ve onurunu hiçe sayan uygulamaların, baskıların ve mobbinglerin karşında durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

MA