‘Her koşulda mülteci kardeşlerimizle dayanışma içinde olacağız’

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Altındağ’da yaşananlar sonrası yaptıkları açıklamada “Irkçı ve yabancı düşmanı saldırılara karşı, her koşulda mülteci kardeşlerimizle dayanışma içinde olacağız” dedi

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Battalgazi ve Önder mahallelerinde Suriyeli mültecilere yönelik dün gece gerçekleşen ırkçı saldırılara yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkez binasında düzenlenen basın toplantısında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Eşbaşkanı Sevil Turgut konuştu.

Turgut, basında ırkçı dilin kullanılması, siyasetçilerin dolaylı ya da doğrudan biçimde mültecileri hedef alan söylemlerinin ırkçı saldırıların artmasına neden olduğunu söyledi.

‘İktidar mültecileri siyaset malzemesi haline getirdi’

İktidarın ise mültecilerle ilgili politikaları siyaset malzemesi haline getirdiğini ifade eden Turgut, “İktidar, sorunların çözülmesi yerine, sorunun kaynağı haline gelmiştir. Uluslararası sözleşmeler ve insan hakları hiçe sayılıyor. Bölge sorunlarına askeri müdahaleler, çatışma temeli politikalar bölgedeki kaosu derinleştiriyor. Milyonlarca insanın yerini, yurdunu terk etmek zorunda kalmasına neden oluyor” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 14’üncü maddesini hatırlatan Turgut, şunları söyledi: “Buna göre herkes uğradığı zulüm sebebiyle başka memleketlere iltica etmek ve bu memleketler tarafından mülteci muamelesi görmek hakkına sahiptir. Oysa Türkiye hükümeti, komşu ülkelerden topraklarına ulaşan insanların ‘mültecilik’ hakkını tanımıyor. Türkiye Hükümeti’nden İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 14’üncü Maddesi’ni uygulamasını talep ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti 1951 Cenevre Sözleşmesi’ne coğrafi ve tarihsel kısıtlama koymuş, 1967’de sadece tarihsel kısıtlamayı kaldırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin coğrafi kısıtlamayı kaldırmasını, mülteci haklarını tanımasını ve uluslararası koruma şartını yerine getirmesini talep ediyoruz. Suriye’de yaşanan iç savaşta taraf olan tüm ülkelerin Suriyeli halka karşı görevlerini yerine getirmelerini, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne uygun davranmalarını talep ediyoruz.”

‘Dayanışma içerisinde olacağız’

Nefret suçu işleyen basın organları, siyasi parti ve kişiler hakkında yasal işlem başlatılmasını istediklerini de söyleyen Turgut, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, topraklarında yaşayan her insanın, canlının, can ve mal güvenliğini korumak zorundadır. Bu görevini yerine getirmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Coğrafyamızın katliamlar bölgesi haline gelmesine müsaade etmeyeceğiz” diyen Turgut, sözlerini şöyle noktaladı: “Irkçı ve yabancı düşmanı saldırılara karşı, her koşulda mülteci kardeşlerimizle dayanışma içinde olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Yeryüzü hepimizindir.”

MA / ANKARA