Heybeliada’da üç farklı noktada yangın çıktı

Heybeliada’da üç farklı noktada çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüdü. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yangının kontrol altına alındığını söyledi. Kundaklama şüphesi üzerinde duruluyor.

İstanbul’da bulunan Heybeliada’nın üç farklı noktasında orman yangını çıktı. Yangının çıkış nedeni öğrenilemezken yöre sakinlerinin aktardığı bilgilere göre kundaklama üzerinde duruluyor. Öte yandan çıkan yangına müdahalenin geç yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

Yangının rüzgârın etkisiyle büyüdüğü öğrenildi.

Görgü tanıklarının göre yangının mezarlıktaki kulübe çatısında çıktığı, aynı anda Aşıklar yolunun sağ ve sol kısmında çıktığı öğrenildi.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Acil’ diyerek “Bir haftada 3’üncü yangın. Dikkat etmiyoruz. Ateşle oynuyoruz resmen. Çok acı. Deneyimli herkes Heybeliada’ya gelsin” çağrısı yaptı.

İstanbul Valiliği de yangına ilişkin yaptığı açıklamada konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “(Heybeliada’daki yangın) Yangın 19.45’te kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor” bilgisini verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Heybeliada’da 17.33 sularında çıkan orman yangınına orman teşkilatının 17.36’da ilk müdahaleyi yaptığını belirtti. Bakan Pakdemirli twitterdan şu bilgileri verdi:

“Heybeliada mevkisinde bugün saat 17.33 sularında çıkan orman yangınına orman teşkilatımız 17.36’da ilk müdahaleyi yaptı. Yangınla mücadele için bölgeye 6 helikopter, 2 uçak, 4 arazöz, diğer bölgelerimizden de 17 arazöz sevk edildi. Bizler de olay yerine geçiyoruz.”

Bakan Pakdemirli, “(Heybeliada’daki yangın) Yangınla alakalı 3 gözaltı var. Çok yönlü soruşturmamız Valilik tarafından devam ediyor.” dedi.

İBB’den açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Heybeliada’da çıkan 2 ayrı orman yangınına 3 yangın söndürme helikopteri, 1 çıkarma gemisi, 16 araç ve 50’ye yakın personelle müdahale ettiği belirtildi.

Açıklamada, karadan ve havadan soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.