Heybeliada’daki orman yangınıyla ilgili bir kişi tutuklandı

Heybeliada’daki orman yangınına ilişkin süren soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli S.D. tutuklandı.

S.D., yangın olayıyla alakası olmadığını öne sürerek, serbest bırakılmasını istedi.

Fotoğraf: Şebnem Coşkun/AA

Alınan bilgiye göre, Heybeliada Aşıklar Yolu mevkisindeki ormanlık alanda dün çıkan yangınlara ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli S.D.’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adalar Adliyesine götürülen S.D. savcılık sorgusunun ardından Adalar Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. S.D.’nin “orman yakma” suçundan tutuklanmasına karar verildi.

‘Suçlamaları kabul etmiyorum’

Bu arada S.D., adliyeden çıkarıldığı sırada kendisini görüntülemeye çalışan basın mensuplarına tepki gösterdi. S.D. savcılıktaki ve mahkemedeki ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. S.D., Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgusunda şu iddialarda bulundu:

“Heybeliada’ya geldikten sonra insanlardan biraz uzaklaşayım diye ormana doğru yürüdüm, biraz içeriye doğru gittim, geri döndüm. Ben yangını görmedim. Sadece uzaktan dumanını gördüm. Ancak dikkatlice bakılınca ateş görünüyordu. Çevrede mangal yapanlar vardı.”

Ayrıca S.D. hakkında “kasten bina yakmak” suçundan dava açıldığı ve İstanbul Adalet Sarayı’nda yargılamasının sürdüğü, hırsızlık suçundan da hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

Başsavcılıktan açıklama

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Adalar Heybeliada Mahallesi Türk Mezarlığı içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait kullanılmayan bir binada dün saat 16.40 sıralarında yangın çıktığı ve yangının ormanlık alana sıçramadan söndürüldüğü belirtildi.

Bu alana yakın bir mesafede bulunan Aşıklar Yolu mevkisindeki ormanlık alanda saat 17.05 sıralarında yeni bir yangın başladığı aktarılan açıklamada, bu yangının sıçraması sonucu saat 19.00 sıralarında Çam Limanı mevkisinde ayrı bir orman yangını daha çıktığının öğrenilmesi üzerine Adalar Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

‘Henüz inceleme ve araştırma çalışmaları tamamlanmadı’

Açıklamada, “Soruşturma kapsamında yapılan ilk tespitler değerlendirilerek bir kişi gözaltına alınmıştır. Henüz bölgedeki inceleme ve araştırma çalışmaları tamamlanmamış olup, yangınların çıkış sebebine ve sorumluların tespitine yönelik çalışmalar aralıksız olarak devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

AA – İSTANBUL