Hiçbir dilin ‘bilinmeyen dil’ olarak geçmediği Meclis tutanaklarında Kürtçe dili ‘x’ olarak geçti!

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, ‘bilinmeyen dil’ ifadesinin hiçbir dil için Meclis tutanaklarına yazılmadığını savunurken, HDP Grup Başkanvekili Beştaş’ın yaptığı Kürtçe konuşma tutanaklara “x” olarak geçti.

Beştaş, “x” ifadesinin sözlükte de bilinmeyeni tarif etmek için kullanıldığına dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu’nda süren bütçe görüşmelerinde Kürtçe tartışması yaşandı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bütçe üzerine yaptığı konuşmada Kürt sorununa değindi. Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” açıklamasını hatırlatarak, Kürt sorunun inkar edildiğini belirtti.

HDP’li Sancar: Kürtçe tutanaklara bilinmeyen bir dil olarak yer alıyor

Sancar buna örnek olarak ise Meclis’te yapılan konuşmalarda Kürtçe’nin tutanaklara “bilinmeyen bir dil” olarak geçirilmesini gösteren Sancar, şöyle konuştu:

“Meclis’in tutanaklarında şimdi ben Kürtçe konuşsam, tutanaklarda ‘bilinmeyen bir dil olarak’ yer alır. Peki, neden? Arapça konuşsam Arapça olarak girecek biliyorum. Daha önce gördüm. İşte bu sorunu katmerleştirir. İngilizce konuşsam İngilizce girecek, ama Kürtçe girmiyor. Bundan daha açık kanıt var mıdır Kürt sorunun varlığına? Ve bu iktidarın Kürt sorununda geldiği yeri daha açık gösteren ne olabilir?”

Meclis Başkanı Şentop: ‘Bilinmeyen dil’ ifadesi hiçbir dil için yazılmıyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop

Sancar’ın konuşmasının ardından Meclis Başkanı Mustafa Şentop, bu konuda bir bilgi yanlışının olduğunu savunarak, şöyle konuştu:

“Öncelikle, prensip olarak gerek Genel Kurulda ve gerekse komisyonlarda tutanaklar Türkçe olarak tutuluyor. Türkçe dışında bir dil kullanıldığı zaman -Kürtçe olabilir, İngilizce, Arapça olabilir, Fransızca olabilir- hangi dil olursa olsun ‘bilinmeyen bir dil’ ifadesi yazılmıyor. ‘Bilinmeyen dil’ ifadesi hiçbir dil için yazılmıyor, burada Türkçe dışında bir dil kullanıldığında onun yerine -Tutanak Yazım Rehberi var- dipnot olarak ‘Bu bölümde/bölümlerde hatip tarafından Türkçe olmayan bir kelime/kelimeler ifade edildi’ diye not düşülüyor.”

HDP’li  Beştaş: ‘x’ bilinmeyeni tarif etmek için kullanılır

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş

Bunun üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, farklı tarihlerde HDP milletvekillerinin Meclis kürsüsünde yaptığı Kürtçe konuşmaların tutanaklara “x” olarak geçildiğine dair tutanak örneklerini gösterdi.

Beştaş, “Sayın Başkan, takdir edersiniz ki ‘x’ sözlükte de bilinmeyeni tarif etmek için kullanılır; bu, matematikte de öyledir, güncel yaşamda da öyledir. Burada anlaşılıyor ki bilinmeyen dil yazmak biraz zor ve zahmetli gelmiş, bunun yerine ‘x’ kavramı tercih edilmiş.” dedi.

Beştaş, Kürtlerin ana dili Kürtçe’nin tutanaklara “x” olarak geçtiğini yineleyerek, Kürtçe konuştu. Beştaş’ın Kürtçe konuşması tutanaklara yine “x’ olarak geçti.

MA – ANKARA