Hollanda’da iktidar ve muhalefet partileri, ‘Bozkurtlar’ olarak bilinen Ülkü Ocakları’nın Avrupa Birliği’nde yasaklanmasını ve yaptırım listesine alınmasını talep etti.

Ermeni Soykırımı iddialarını protesto etmek isteyen yaklaşık 300 kişilik grup Taksim Meydanından Galatasaray Meydanına kadar yürüdü.

Fransa ve Almanya’dan sonra Hollanda da, Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinin Avrupa Birliği (AB) çapında yasaklanmasını istedi.

‘Bozkurtlar’ olarak bilinen Ülkü Ocakları’nın AB’nin yaptırım listesine alınması da talep edildi.

İktidar ve muhalefet partilerinin ortak önerisiyle parlamento gündemine gelen ve ilk onayı alan önerge, hükümet tarafından incelendikten sonra bir kez daha oylanacak.

Hollanda’da hükümet ortağı üç parti ile muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) tarafından ortaklaşa verilen önerge, 150 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 147 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, önergeye sadece Türkiye ve Fas kökenli seçmenlerin desteklediği DENK (Düşün) Partisi destek vermedi.

‘Nüfus gruplarını birbirine düşürüyor’

Fransa’nın Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerini yasaklamasından sonra, Başbakan Mark Rutte’nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) milletvekili Bente Becker, benzer bir kararın Hollanda’da alınmasını gündeme getirdi.

VVD milletvekilinin önerisine, hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) ile Demokratlar 66 (D66) ile muhalefetteki Sosyalist Parti de destek verdi.

İktidar ve muhalefete mensup dört parti tarafından ortaklaşa hazırlanan önergede, yıllardır Hollanda’da faaliyette olan ve ‘Bozkurtlar’ olarak bilinen Ülkü Ocakları’nın, aşırı sağcı ve milliyetçi bir haraket olduğu belirtildi.

Önergede Bozkurtlar’ın, ‘Hollanda toplumunda ciddi gerilime neden olduğu ve nüfus gruplarını birbirine düşürdüğü’ savunuldu.

Bu nedenle, Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinin yasaklanması ve Avrupa yaptırım listesine alınmasının mümkün olup olmadığının araştırılması istendi.