Hrant Dink anıldı: ‘Buradasın Ahparig’

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 14 yıl önce katledilen Hrant Dink için çalıştığı Agos gazetesi önünde anma töreni düzenlendi.

Anmada “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant için adalet için”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları atıldı. (Fotoğraf: AA)

Şişli Halaskargazi Caddesi’ndeki eski Agos gazetesinin önünde düzenlenen anma törenine eşi Rakel Dink, çocukları, Başak Demirtaş, bazı milletvekilleri ve arkadaşları katıldı.

Katılımcılar Dink’in öldürüldüğü noktaya kırmızı karanfil, mum ve nar bıraktı. Törende “Sarı Gelin” türküsü, Türkçe ve Ermenice olarak çalınırken binaya Dink’in iki fotoğrafı asıldı.

‘Faşizme inat kardeşimsin Hrant’

Anma programı bu yıl ağırlıklı olarak online gerçekleştirildi.

Anmada ilk olarak Hrant’ın çocukluğu, hayatı, gelen tehditler, Hrant’ın söyledikleri ve katledilme sürecine nasıl gelindiği anlatıldı. Agos gazetesi önünde sadece ailesinin katıldığı sembolik anma da canlı yayınlandı. Anmada “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Hrant için adalet için”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları atıldı.

Dink’in öldürüldüğü saat olan 15.05’te saygı duruşunda bulunuldu. Her yıl yapılan törenlerde olduğu gibi Hrant Dink’in sesinden konuşması dinletildi.

Rakel Dink: ‘Ülkemiz için yas tutsak yeridir’

Anma töreninde konuşan Rakel Dink, davanın 14 yıldır sürdüğünü ve çözülemediğini belirterek, “Maalesef gururdan, yalandan geçilmiyor. İnsan öldürenler, düzenbazlar, kötülükten zevk alanlar çoğaldıkça çoğalıyor ve maalesef ayırımcı zihniyet, çekişmeler, düşmanlık ve yalancılık soluyarak beslenip, semizleniyor. Ülkemiz için yas tutsak yeridir” diye konuştu.

Başak Demirtaş: ‘Matemimiz bitmiyor, adaleti arıyoruz’

Canlı yayında ayrıca cezaevindeki eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş da bir konuşma yaptı. Demirtaş konuşmasında “Sadece yitirdiğimiz bir değeri anmıyoruz, arıyoruz aynı zamanda. Adaleti arıyoruz. Avuçlarımızdan kayıp giden barışı arıyoruz. Gülüşümüzü kaybettik, neşemizi, yaşama sevincimizi… Yine toplandık işte arıyoruz. Yaslıyız, bitmiyor matemimiz, bitmiyor çünkü cenazemiz halen yerde. (…) Kaldıracağız cenazemizi düştüğü yerden kaldıracağız. Toprağa gömmek için değil, kardeşlik çınarı niyetine toprağa ekmek için” sözlerini kullandı.

Anma töreni “www.hranticinadaleticin.org” internet adresinden canlı yayınlandı. 

AA / Evrensel