Hrant Dink Ödülleri Kavala ve Hassan’ın oldu

12. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri, tutuklu bulunan insan hakları savunucusu Osman Kavala ile Mısırlı kadın hakları aktivisti Mozn Hassan’ın oldu.

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün 12’incisi, Hrant Dink Vakfı sosyal medya hesaplarından yayınlanan çevrimiçi törenle sahiplerini buldu. Ödülü, Türkiye’den insan hakları savunucusu Osman Kavala ve Mısır’dan Mozn Hassan aldı

Alican Yücesoy-Şebnem Bozoklu törenin sunuculuğunu üstlendi

Şebnem Bozoklu ve Alican Yücesoy’un Türkçe; Ece Dizdar’ın İngilizce dilinde sunuculuğunu üstlendiği törene 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı ev sahipliği yaptı.Törende, açılış konuşmasını Uluslararası Hrant Dink Ödülü Komite Başkanı Ahmet İnsel yaptı. 

Geceye özel performanslarıyla Arto Tunçboyacıyan, Can Bonomo, Dialog Project, Kalben, Kudsi Erguner ve O.F.F. yer aldılar. 

Kadın hakları savunucusu Mozn Hassan

Ödül sahibi kadın hakları savunucusu Mozn Hassan, Mısır’dan gönderdiği konuşmada “Kadınlara ve diğer savunmasız gruplara yönelik her türden ayrımcılığa karşı verdikleri mücadeleler vesilesiyle bu ödülü alan, dünyanın çeşitli yerlerinden feministlerin arasına katılmış olmaktan onur duyuyorum” dedi. 

Türkiye’den ödül sahibi insan hakları savunucusu Osman Kavala cezaevinden ilettiği mektupta “Farklı toplum kesimleri, farklı ülkelerde yaşayanlar arasında oluşmuş önyargıların, aklı kullanarak, konuşarak ve dinleyerek aşılabileceğine inanıyorum” cümlesiyle diyaloğun önemini vurguladı.

2020’ye ışık tutanların yer aldığı video gösterildi

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında, yaptıklarıyla insana, insanlığa “ışık” tutanların anıldığı videoyla 2020 yılının “ışıklar”ı gösterildi.

Videoda, Türkiye’den Şili’ye, Endonezya’dan Lübnan’a, ABD’den Almanya’ya Hindistan’dan Çin’e, kadın ve insan hakları savunucularının yanı sıra, barış, eşit yurttaşlık, demokrasi ve adalet talepleriyle ilham veren kişiler ve girişimler yer aldı. 

Törende Rakel Dink, Tekirdağ Malkara’daki restorasyon bekleyen Surp Toros Ermeni Kilisesi’nden eşi Hrant Dink’in sevdiği şarkılardan birini seslendirdi. Gece Arto Tunçboyacıyan’ın tören için özel olarak hazırladığı “Son Dakika Golü” şarkısıyla son buldu.