HRW: Tabip Odaları başkanları hakkındaki soruşturmalar düşürülmeli

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kovid-19 salgını döneminde Mardin, Urfa ve Van Tabip oda başkanları hakkındaki soruşturmalara dikkat çekerek, “Yürütülen soruşturmalar derhal düşürülmeli” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), koronavirüs (Kovid-19) sürecinde Mardin, Urfa ve Van Tabip Odalarının başkanları hakkında yaptıkları açıklamalar nedeniyle açılan soruşturmalara dair açıklama yayımladı. Tabip Odalarının başkanlarının Mezopotamya Ajansı (MA) ile Gazete Duvar’a verdikleri röportajlar üzerine haklarında soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada Türk Tabipler Birliği (TTB) hakkında daha önce savaş karşıtı açıklamaları nedeniyle açılan soruşturmalara da değinildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson tarafından yapılan açıklamada, “Türkiyeli yetkililerin Tabip Odası yöneticileri hakkında cezai soruşturmaları açmaları, ifade özgürlüğüne pervasızca bir saldırı niteliği taşıdığı gibi, Kovid-19 küresel salgınına karşı yürütülen mücadeleyi de engelleyerek, bu odaların meşru çalışmalarını baltalıyor” denildi. Williamson, “Yürütülen soruşturmalar derhal düşürülmeli ve yurt dışına çıkış yasağı başta olmak üzere, doktorların üzerindeki tüm kısıtlamalar kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

 “Türkiye hükümeti, halk sağlığı ile ilgili her mevzuda bağımsız ve güvenilir bilgiler sunmak konusunda Türk Tabipler Birliği’nin oynadığı önemli rolü görmelidir” diyen Williamson şunları ekledi:

“Söz konusu mesleki örgütü veya ona bağlı, özellikle Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı doğu ve güneydoğu bölgelerindeki tabip odalarını itibarsızlaştırmak ve kriminalize etmek için gösterilen resmi çabalar, halk sağlığının muhafaza edilmesini ve sağlık çalışanlarının işlerini yapma hakkını engelliyor.”