HSK Systemair işçileri hakları için İsveç Konsolosluğu’na yürüdüler

Sendikalaştıkları için uydurma gerekçeyle ücretsiz izne çıkartılan İsveç sermayeli HSK Systemair işçileri, İstanbul Şişhane Meydanı’nda açıklama yaptı.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu HSK Systemair işçileriyle basın açıklaması yapıyor

Anayasal haklarını kullanarak sendikada örgütlendikleri için işveren tarafından ücretsiz izne çıkartılan İsveç sermayeli HSK Systemair’in işçileri, İstanbul Şişhane’de bulunan İsveç Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polisin konsolosluk önünde açıklama yapılmasına izin vermemesi üzerine işçiler açıklamayı Şişhane Meydanı’nda gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde İsveç merkezli HSK Systemair işyerinde yaşanan hukuksuz uygulamaları aylardır kamuoyuyla paylaşmaya ve ilgilileri buraya müdahale etmeye davet ettiklerini hatırlattı.

‘Sendikalı oldular diye ahlak dışı davranışla suçlanarak işten atıldılar’

Serdaroğlu, bugüne kadar bu hukuksuzluğa hiç kimsenin ses vermediğini belirterek, İsveç Başkonsolosluğu üzerinden bir baskı oluşturmak istediklerini ifade etti. Systemair işçilerinin, Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları ve toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine geçmek istedikleri için tazminatsız bir şekilde, ahlak dışı davranışla suçlanarak işlerinden atıldıklarını hatırlatan Serdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti sessiz kaldığı gibi, sizler de kalıyor musunuz diye İsveç Konsolosluğu’na soracağız.

‘Ücretsiz izin silahını işverenlere neden verdiniz?’

Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan çalışma hayatıyla ilgili yasal düzenlemeler var. Biz hükümetten sendikalar olarak, işçiler olarak, bütün konfederasyonlar olarak ücretsiz izin diye bir talepte bulunmadık. Sizler kimin talepleri doğrultusunda böyle bir hakkı işverenlere bir silah olarak verdiniz. Bizler fabrikalarda özellikle sendikalaşan işçilere karşı, yeteri kadar işverenin silahı olduğunu, işçilere karşı bu haktan vazgeçmeleri için bu silahları kullandıklarını biliyoruz. Ne gerek vardı da ellerine bir de ücretsiz izin uygulaması silahını verdiniz? Pratikte yaşayan insanlar burada. Ey Türkiye Cumhuriyeti devletinin yetkilileri, işten çıkartma yasağı var mı? Gidin onu Çorum’daki Ekmekçioğulları işçilerine sorun, gidin onu Gebze’de işten çıkartılan işçilere sorun” diye konuştu.

SiyasiHaber