Hüda Kaya: İnsanlık dışı iftiralarınızla beni susturacağınızı düşünmeyin

Meclis Genel Kurulunda, AKP’li vekiller, ihraç edilen milletvekili Tuma Çelik ve ihraç kararı görüşülen Mensur Işık üzerinden HDP’ye suçlamalarda bulunması üzerine tartışma çıktı.

HDP Milletvekili Kaya, AKP’li milletvekillerine, “İktidara yaptığım eleştirilere, her konuda sözlerime cevap vermeyen zihniyet iftiralarla sesimi kısmaya çalışamaz. Bu kadar ağır, iğrenç, insanlık dışı iftiralarla beni susturacağınızı düşünmeyin.” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Zengin, “Bizim içimizde böyle vukuat yok, böyle bir şey yok ama siz bu konuda suçlusunuz. Bu yüzden bence artık bu konuda ağzınızı açmayın” ifadelerini kullandı.

Meclis Genel Kurulu’nda AK Partili ve HDP’li vekiller arasında tartışma yaşandı

TBMM Genel Kurulunda, hukuk davalarına ilişkin yargı paketinin görüşmeleri sırasında, AKP ile HDP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Teklif üzerinde söz alan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Son iki günde Fatma Altınmakas, Hamdiye Şık ve Pınar Gültekin adında 3 kadınımız daha cinayete, kadın katliamına kurban gittiler.” dedi.

AK Partili vekiller HDP’ye sataştı

AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’ın, HDP’li Kaya’ya, Mardin Milletvekili Tuma Çelik’i kastederek, “Tecavüzü unutma” karşılığını vermesi üzerine, AKP ve HDP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

HDP’li Kaya’nın, “Saygısız davranmayın. Herkesi edebe davet ediyorum. Dinlemek zorundasınız.” sözü üzerine tartışma büyüdü. AKP Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Kaya’ya, “Önce tecavüzcülere ne diyorsun onu söyle” diye tepki gösterirken, AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise “Tecavüz mağduru kadını susturmaya çalıştınız mı çalışmadınız mı? Bunu anlat.” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya

HDP’li Kaya: İftiralarla beni susturacağınızı düşünmeyin

HDP’li Kaya, Tuma Çelik ile ilgili iddialara ilişkin, şunları ifade etti: “Yaptığı halttan pandemi döneminde haberim oldu. En sert tepkiyi ben verdim. ‘Bu kişiye her türlü yaptırım uygulanmalıdır.’ demişimdir ve bu kişinin mağdur ettiği kadının adını inanın daha dün basında avukatının açıklamasını okurken duydum. Ne nerede yaşadığını, ne ismini bilirim. Bu bir iftiradır. “

Bu kadını ne dolaylı ne de dolaysız hiçbir şekilde tanımadığını ne de ilişki kurmadığını belirten Kaya, “Hiçbir şekilde alakam yoktur ama benim sözlerime, iktidara yaptığım eleştirilere, her konuda sözlerime cevap vermeyen zihniyet iftiralarla sesimi kısmaya çalışamaz. Bu kadar ağır, iğrenç, insanlık dışı iftiralarla beni susturacağınızı düşünmeyin.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

Aradan sonra söz alan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, HDP’nin cinsel saldırı iddiaları üzerine ihraç edilen milletvekili Tuma Çelik ve eşine şiddet uyguladığı için ihraç kararı görüşülen Mensur Işık üzerinden HDP’ye suçlamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin

AKP’li Zengin: Bizim içimizde böyle vukuat yok

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, ihraç edilen Tuma Çelik ile ilgili iddialar üzerinden HDP’ye suçlamalarda bulundu. Zengin, “Bizim içimizde böyle vukuat yok, böyle bir şey yok ama siz bu konuda suçlusunuz. Bu yüzden bence artık bu konuda ağzınızı açmayın. Buraya geldiğinizde ‘kadın’, ‘şiddet’ falan demeyin. Burada bu konu artık bitmiştir. Siz bunun sessiz ortaklarısınız. Bu yüzden sizi samimiyete, mahcubiyete ve kendi içinizde gerçek bir öz denetime davet ediyorum.” dedi.

Meclis birleşimine ikinci kez ara verildi

Sataşmadan söz alan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç’un konuşması sırasında AKP ve HDP milletvekilleri arasındaki atışmasının sürmesi üzerine TBMM Başkanvekili Akar, birleşime ikinci kez ara verdi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

HDP’li Oluç: Konuyu 19 Ağustos 2019’da duyduk

Yarım saatlik aranın ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Oluç, “Bu tartışmadan hiçbir şekilde kaçacak bir durumumuz yok, asla.” dedi. Mardin Milletvekili Tuma Çelik’le ilgili konuyu 30 Haziran’da fezleke geldiğinde duymadıklarını hatırlatan Oluç, 19 Ağustos 2019’da Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyum atandığında bölgeye gittiklerini ve bu konuyu orada kadının kendisinden duyduklarını bildirdi.

HDP Kadın Meclisi’nin söz konusu kadınla görüştüğünü söyleyen Oluç, şunları kaydetti:

“19 Ağustosta yaptığı konuşmada Kadın Meclisi defaatle ‘Bir tecavüz, bir taciz var mı?’ diye sormuş olmasına rağmen böyle bir beyanda bulunmadı. Bizim açımızdan taciz, tecavüz, şiddet gibi konular son derece önemli. Dolayısıyla o tarihte herhangi bir işlem yapılmasını gerektirecek bir şey olmadı ama soruşturma başlattık. Kadın Meclisi, bu konunun ne olduğunu anlamak için soruşturma başlattı. 30 Haziran’da Meclise gelen fezleke için bu kadının yaptığı başvuru tarihi 25 Aralık 2019’dur. Yani Ağustos 2019 ile 25 Aralık 2019 arasında bir boşluk vardır. O zamana kadar bizim bu konuda burada bir taciz, tecavüz olduğuna dair herhangi bir bilgi elimizde kesinlikle yoktur. Olduğu anda işlem başlattık.

İçimizde ne zaman bu tür tutumlarla karşı karşıya kalsak anında tavizsiz ve kararlı bir davranış gösteririz. Siz kızıyorsunuz ama bu tartışmayı kadınlar sizinle sürdürmelidir. Kadın Meclisimiz gerçekten bu konuda son derece katıdır, kararlıdır ve tavizkar değildir, tutumu nettir. Bunu yapan ister milletvekili ister bir ilçe yöneticisi isterse eş genel başkan olsun fark etmez. Bu konuda tutum nettir.”

Meclis Başkanvekili Akar: Bu konu toplumsal bir problem

TBMM Başkanvekili Akar, “Bu konunun gerçekten toplumsal bir problem olduğunu hepimiz biliyoruz. Hiçbir siyasi partinin bu problemi tek başına çözmesi de mümkün değil, ancak hep birlikte çözebiliriz.” dedi.

Kaynak: AA