Hüda Kaya: Mehmet Muş’un kardeşi IŞİD’le petrol ticareti yaptı

HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya Yeni1Mecra’nın sosyal medya hesapları ile Veli Saçılık’ın youtube kanalının ortak yayınına konuk oldu.

Veli Saçılık’ın sorularını yanıtlayan Hüda Kaya, Ticaret Bakanı Mehmet Muş hakkında çok konuşulacak iddialarda bulundu. 

Hüda Kaya, Veli Saçılık’ın sorularını yanıtladı.

AKP’nin yıllardır IŞİD’le petrol ticareti yaptığını bunu da Bakan Muş’un ailesi üzerinde gerçekleştirdiğini iddia eden Kaya şunları söyledi:

“Görevlendirme içinde yetkilendirilenlerin çoğunu bu kirli suç örgütünün içerisinde havuzu doldurmakta payı olacak kimliklerden seçiyorlar. Tek başına dürüst kalan, havuzu doldurmaya yardımcı olmayan, hem yiyen hem yediren bir suç ilişkisinde değilse o görevlere getirilmeleri biraz zor. Ruhsar Pekcan görevden alındığı için şu an birileri onun hakkında bilgileri açıklıyor olabilir ama ben hiçbirinin masum olduğuna inanmıyorum. Yerine getirilen Mehmet Muş’a bakın, Mehmet Muş’un kardeşi Hakan Muş yıllarca AKP’nin IŞİD’le kaçak petrol ilişkisini ailesi üzerinden sürdüren bir insan. Bu kişi aynı zamanda Ticaret Bakanı oldu. Bu kirli iş ilişkilerinin içinde yer almayan hiçbirinin zaten bu görevlere getirilmesi mümkün değil. AKP’nin IŞİD’le yıllardır uluslararası petrol kaçakçılığı yaptığı uluslararası kamuoyunda da bilinen bir vakıa. Şu anda Mehmet Muş’un kardeşinin de birebir bu ilişkinin içinde olduğu biliniyor.”

Kaya, muhalefetin AKP’ye karşı demokratik bir ittifak kurmaması ve AKP’nin 2023’e kadar iktidarda kalması halinde “bugünleri de arayacağımız” uyarısında bulundu.

Kobanê davasını da değerlendiren Kaya, hükümetin bazı kesimleri mahkeme önüne getirerek siyasi şov yapıp kamuoyunda sanki HDP ile hesaplaşıldığı algısı yaratmaya çalıştığını ancak bunda başarılı olamadığını söyledi. Kaya, duruşma günü bir müştekinin yanına gelerek kendisine “Devlet zararlarınızı karşılayacak müşteki olarak başvurun dediler. Ben de müşteki oldum. Şimdi hakimin tavrını gördüm, vicdan azabı çekiyorum, müşteki olmaktan çıkacağım” dediğini aktardı.