“Hukuk olmayınca her yerden petrol fışkırsa ne olur?”

Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen doğalgaza ilişkin konuşan CHP Sözcüsü Faik Öztrak “Hukuk olmayınca her yerden petrol fışkırsa ne olacak?” diye sordu.

Faik Öztrak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından basın açıklaması yaptı.

Hukuk olmadıktan sonra

Öztrak, Karadeniz’de bulunduğu iddia edilen doğalgaz rezervini işaret ederek, “Bu memleketin her yerinden petrol, doğalgaz fışkırsa, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü olmadan, birinci sınıf bir demokrasi olmadan, millete karşı sorumlu bir ekonomi yönetimi ve akıllı politikalar olmadan sorunların üstesinden gelinemez. Hukuk olmayınca her yerden petrol fışkırsa ne olacak” diye sordu.

Giresun’da yaşana sel felaketine de değinen Öztrak, ciddi ihmallerin olduğunu ifade etti.

HES’lerin ve kaçak yapılaşmanın önüne geçilememesinin, yaşanan afette önemli bir etken olduğunun altını çizen Öztrak, “Müjde randevusu verilir verilmez, borsada enerji hisseleri jet hızıyla yükseldi. Bulunduğu söylenen gaz rezervinin saray tarafından, sosyete damat güzellemesine döndürüldü” dedi.

Ölüm oruçları

Adil yargılanma talebiyle 5 Nisan Avukatlar Günü’nden bu yana ölüm orucunda bulunan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumuna dikkat çeken Öztrak, “Aylardır açlık grevindeler.

Genç avukatların aileleri açlık grevine son verilmesini istiyorlar. Biz bu avukatların açlık grevini bir an önce sonlandırmalarını, yetkililerin de buna yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bu iktidarın artık ülkeyi yönetme kabiliyeti kalmadı. Milletimizin de tahammülü kalmadı” diye konuştu.

Kaynak: MA