Hükümet 7 yıldır yönetmelik çıkarmayarak azınlık vakıflarını kilitledi

Azınlık vakıflarının yönetim kurullarının seçimlerini düzenleyen yönetmelik, 19 Ocak 2013 tarihinde iptal edildi.

Hükümet, 7 yıldır yeni bir seçim yönetmeliği yayınlamayınca azınlık vakıflarında büyük yönetim zaafiyeti yaşanıyor.

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı sorunun ‘çözümü için’ Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı’na kayyım olmak istedi.

Garo Paylan

Aysu Demirel Özdemir

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Azınlık vakıflarının yönetim kurullarının seçimlerini düzenleyen yönetmeliğin 19 Ocak 2013 tarihinde iptal edilmesinden sonra büyük sorunlar yaşandığını bildirdi. Paylan seçimsiz geçen 7 yılda azınlık vakıflarının yönetimlerinde yer alanların kimilerinin istifa ettiğini kimilerinin de yaşamını yitirdiğine dikkat çekti:

“Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı gibi önemli vakıflar, topluma sandıkta hesap vermeden, yalnızca iki kişi tarafından yönetilmektedir. Çocuklarımızın geleceğini belirleyen tarihi okullarımızı yöneten bu vakıf yönetimi, eğitimciler hakkında aldığı kararlarla Ermeni toplumunda infial yaratmıştır.”

Sandık denetiminin, demokratik bir toplumun olmazsa olmazı olduğunu dile getiren Paylan, “Seçimsiz geçen son yedi yılda, önceki beş Bakan, seçim sorununu çözeceklerine dair söz vermişti. Ancak çözmediler. Mevcut Bakan da seçim sorunu için ‘yakında çözeceğiz’ açıklaması yaptı. Azınlık vakıfları bu vaadin gereğini bekliyorlardı. Ancak bugüne kadar bir yönetmelik yayınlanmadı” diye konuştu.

Yönetimdeki zaafiyeti aşmak için bir vakıf diğer bir vakfa kayyım olmak istedi.

Sorunu kayyım değil seçim çözer

Seçimsizlikten dolayı yaşanan güncel sorunun “çözümü” için, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı’nın, Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı’na kayyım olarak atanmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yazı yazdığına dikkat çeken Paylan, “Azınlık toplumlarının sorununu çözecek olan, kayyım değil seçimdir” dedi.

Yönetmeliğini ne zaman yayınlayacaksınız?

Ermeni milletvekili Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Azınlık Cemaat vakıflarının Yönetim Kurulu seçimlerini düzenleyen yönetmelik, hangi gerekçe ile yedi yıldır yayınlanmamaktadır?” sorusunu yöneltti.

Kayyım mı atayacaksınız, yönetmelik mi yayımlayacaksınız?

Azınlık cemaat vakıflarının Seçim Yönetmeliği ne zaman yayınlanacağını da soran Paylan, “Bir azınlık vakıf yöneticisini, başka bir azınlık vakfına kayyım olarak atayacak mısınız?Azınlık vakıflarının sorununu çözecek seçim gibi demokratik bir yöntem varken, kayyım olmayı talep eden Vakıf Başkanın talebini yerine getirecek misiniz?” sorularını yönetti.