Hurmüz ve Şimuni Diril’den 43 gündür haber alınamıyor

George Diril, yengesi Şimuni (65) ve amcası Hurmüz Diril’in (71) kayıp olayına ilişkin arama, soruşturma hakkında tek bir gelişme olmadığını belirterek, “Herkes suskunluğunu koruyor. Peki nerede bu insanlar?” diye sordu.

Şimuni Diril (65) ve Hurmüz Diril (71)

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya (Asurice: ܡܥܪ, Meer) köyünde yaşayan Şimuni (65) ve Hurmüz (71) Diril’den 11 Ocak’tan bu yana haber alınamıyor. Çocuklarıyla en son 7 Ocak’ta görüşen Şimuni ve Hurmüz Diril’in, köyde kalan tek komşu ve akrabaları olan kişinin aktardığı bilgiye göre, son olarak 11 Ocak sabahı köyde görülmüş.

Fransa’dan gelen 2 akrabasıyla beraber 12 Ocak günü köye anne-babasını ziyarete giden İstanbul Keldani Katolik Kilisesi Papazı Remzi Diril, akşam saatlerinde köye vardıklarında evin kilitli olduğunu fark ediyor. Balkon tarafından bir pencereyi zorlayarak eve giren Remzi Diril, evde kimsenin olmadığını, yalnızca annesinin telefonunun televizyonun üstünde olduğunu görüyor.

Tedirgin bir şekilde köyde ikamet eden diğer akrabalarının yanına giden Remzi Diril, anne-babasının gören olup olmadığını soruyor. Komşu, Remzi Diril’e bir önceki gün (11 Ocak) sabah saatlerinde kimliği belirsiz 3 kişinin anne-babasını zorla götürdüklerini gördüğünü söylüyor.

‘Soruşturma gizli yürütülüyor’

George Diril, medium.com sitesinde amcası ve yengesinin kayıp olayına ilişkin yayınlanan haber, program ve açıklamaların yer aldığı bilgileri paylaşarak, yetkililerden kararlı bir soruşturma yürütülmesini istedi. George Diril, soruşturmanın gizli yürütüldüğünü, bu nedenle resmi makamlardan soruşturmayla ilgili bilgi alamadıklarını dile getirdi.

‘Yetkililerden kararlı bir soruşturma yürütmelerini talep ediyoruz’

George Diril, “Henüz net olan hiçbir bilgi yok ve günler geçtikçe bu durum normalmiş gibi bir hal almaya başlıyor. İşte bu bizi çok huzursuz ediyor. Bu yüzden, yetkililerden yengem ve amcamın bir an evvel bulunması için daha kararlı bir soruşturma yürütmelerini önemle talep ediyoruz.” diye kaydetti.

‘Herkes suskunluğunu koruyor’

George Diril, twitter hesabından da olayı gündemde tutmak için #ŞimuniVeHurmüzDirilNerede etiketi ile paylaşımlarda bulunuyor. George Diril, son yaptığı paylaşımda yengesi ve amcasından tek bir haber olmadığına vurgu yaparak, “Arama, soruşturma hakkında tek bir gelişme yok. Herkes suskunluğunu koruyor. Peki nerede bu insanlar?” diye sordu.