İBB’den bazı işletmeleri kapatma kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni tip koronavirüs (Kovid -19) salgını sebebiyle belediyenin işlettiği müzeler ve spor tesislerini kapatma kararı aldığını, İSMEK’in açılışının ertelendiğini bildirdi. 

İBB’den yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınının hem toplumda hem de belediye çalışanları arasında yaygınlaşmasını önlemek amacıyla İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nun önerileri çerçevesinde birtakım tedbirler alındığı belirtildi.

Açıklamada, 19 Kasım Perşembe gününden itibaren uygulamaya konulacak kararın, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait hizmetleri etkilemeyeceği vurgulandı.

‘2 bin personelin testleri pozitif, bin 322 personel karantinada’

Önlemler kapsamında İBB’nin 9 Kasım itibarı ile uzaktan, dönüşümlü çalışma yöntemine geçtiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı şubat ayından bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2 bin personelimizin Kovid-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra bin 322 personelimiz de karantina altındadır.”

‘Ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önünde’

Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürlerin zaman aldığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir.”

Açıklamada alınan tedbirler şöyle sıralandı:

  • Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir. 
  • Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB’ye ait olan ve Spor AŞ iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.
  • Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir. Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir. 
  • İBB’ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

‘Hükümetimizin atacağı ek adımlarla kapanmanın boyutları daha da genişleyebilecektir’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Hükümetimizin salgınla mücadele kapsamında atacağı ek adımlarla paralel olarak, kapanmanın boyutları daha da genişleyebilecektir. Bu kapsamda, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait tüm diğer işlemler rutin faaliyetlerine devam edecektir.”

AA – İSTANBUL