İBB’nin istihdam ofisleriyle 5 bin 542 kişi istihdam edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sancaktepe’de dördüncü İstihdam Ofisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, amaçlarının işgücüyle, işvereni çok değerli bir modelle birleştirmek, buluşturmak olduğunu belirtti.

İstihdam ofisleri aracılığıyla şu ana kadar 5 bin 524 kişinin istihdam edildiği belirtildi.

Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Küçükçekmece, Şişli ve Kartal’ın ardından dördüncü istihdam ofisini Sancaktepe’de açtı. Sancaktepe İstihdam Ofisi’nin açılışını, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, çalışanlar ve iş yeri temsilcileri birlikte gerçekleştirdi. İmamoğlu, “Türkiye’nin en önemli sorunuyla ilgili bir açılış yapıyoruz” dedi.

‘Amacımız işgücüyle işvereni buluşturmak’

İmamoğlu, amaçlarının “Bilinçli bir şekilde istihdam alanlarına iş gücünü hazırlamak ve işgücüyle, işvereni çok değerli bir modelle birleştirmek, buluşturmak” olduğunu söyledi. Belediyelerin ülkenin işsizlik sorununu çözecek kurumlar olmadığının unutulmamasını isteyen İmamoğlu, şunları ifade etti:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

Yani biz, bugünün ekonomisinin ya da bugünün işsizliğinin sorumlusu olmadığımız gibi, çözümüne de çare olabilecek bir kurum değiliz. Ama sorumluluğu paylaşabilme konusunda azami fikir üreten, iş üreten, ‘Ne yapabiliriz’ deyip, çare üreten bir kurum olmayı hedefledik. Kampanya döneminde, ‘200 bin insana, 5 yıl boyunca iş bulacağız, iş imkanı yaratacağız’ dediğimde, sanki İBB’ye 200 bin insan alacakmışız gibi algılandı; hayır. İş arayan, iş bulamayan ya da bazı eksikleri var ve bunu tamamlayamayıp, bazı işlere kendini yönlendiremeyen insanlara rehberlik yapacağız.”

İstihdam ofis sayısı 11’e tamamlanacak

Sancaktepe’nin ardından 6’ncı ofisin Büyükçekmece’de açılacağını belirten İmamoğlu, bu sayının yıl içinde 11’e tamamlanacağını söyledi. İmamoğlu, oluşturdukları yapının, İBB iştiraki İSPER tarafından koordine edileceğini kaydetti.

‘İnsanların evlerindeki gündem değişmiyor’

Birinci sıra konuşulması gerekenin Türkiye’nin ekonomisi, işsizliğe çare, iş imkanları olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu manada, her ne kadar bazen gündemi başka yere çevirmeye çalışsalar da gündemi değiştirmeye çalışsalar da insanların evlerindeki gündem değişmiyor. İnsanlar, evlerine ekmek parasını götürdüğü derecede mutlu olabilirler. Aksi halde, mutlu olma şansları yoktur” diye konuştu.

İşsizlik sorununun pandemi sürecinde daha da derinleştiğine dikkat çeken İmamoğlu, İBB olarak bu dönemde yaptıkları sosyal destek çalışmalarından örnekler verdi.

İSPER Genel Müdürü Ayşe Banu Saraçlar

‘5 bin 524 kişi istihdama kazandırıldı’

Açılışta konuşan İSPER Genel Müdür Ayşe Banu Saraçlar, çalışmalarını İSMEK’lerle koordineli bir şekilde yürüttüklerini vurguladı. Saraçlar, şu verileri aktardı:

“İstihdam ofisimizin açılışından bugüne kadar portalımız üzerinden 43 bin 124 başvuru yapılmış, 2 bin 428 firmayla irtibat kurulmuş, 5 bin 524 kişi istihdama kazandırılmıştır. Ofislerimizin kapalı olduğu pandemi döneminde ise, 15 Mart-1 Haziran tarihleri arasında, internet veya cep telefonu üzerinden hizmet vermeye devam edilmiş, sadece bu dönemde 604 kişiye istihdam sağlanmıştır. Hedefimiz; 5 yılda 200 bin istihdam.”