Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hayatını kaybetti

Ölüm orucuna 323’üncü gününde ara veren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği duyuruldu.

Gökçek, konser yasaklarının kaldırılmasını ve baskıların son bulmasını talep ediyordu.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek

Ölüm orucuna 323’üncü gününde taleplerinin karşılanacağı sözleri üzerine ara veren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, aynı gün 5 Mayıs’ta tedavi edilmek üzere Reyap İstanbul Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı. Ancak sağlık durumu kritik olan Gökçek, hayatını kaybetti. Halkın Hukuk Bürosu twitter hesabından yaptığı paylaşımda, doktorların müvekkilleri Gökçek’in hayatını kaybettiği bilgisini verdiğini belirtti.

Cezaevinde açlık grevine başladı

İdil Kültür Merkezi’ne 2016 yılının Kasım ayında yapılan polis baskınında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İbrahim Gökçek, 17 Mayıs 2019 tarihinde cezaevinde “süresiz dönüşümsüz” açlık grevine başladı.

Konser yasağı ve baskınların son bulmasını talep etti

Gökçek, konser yasaklarının kaldırılması, kültür merkezlerine yapılan polis baskınlarının son bulması, üyelerinin İçişleri Bakanlığı arananlar listesinden çıkarılması talebiyle başlattığı açlık grevini 201’inci gününde ölüm orucuna çevirdi.

Tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Cezaevinden Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporunun ardından 24 Şubat’ta tahliye edilen Gökçek, ölüm orucuna İstanbul Küçükarmutlu’daki “Direnişevinde” devam etti.

Ölüm orucuna 323’üncü günde ara verdi

5 Mayıs günü İstanbul Küçükarmutlu’da, Grup Yorum üyeleri, Halkın Hukuk Bürosu, HDP, CHP, TİP milletvekilleri, İHD, TİHV temsilcilerinin katılımıyla yapılan açıklamada ölüm orucunun 323’üncü gününde olan İbrahim Gökçek’in eylemine ara verdiği duyuruldu.

‘Gökçek Türkiye halklarının sesi oldu’

Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, “Bugün şarkılarımız tutsak yasaklarının serbest bırakılmasınadır. İbrahim 323 gündür ölüm orucunda ve durumu kritiktir. Bunun sorumlusu da bu iktidardır. Dün aldığımız bir karar var. Direnişimiz siyasi bir zafere ulaşmıştır. Bütün dünyaya duyurduk sesimizi. Grup Yorum sadece kendisi için değil, Türkiye halklarının sesi olduğu için bu zaferi kazanmıştır.”

İbrahim Gökçek’in eylemine ara verdiğini belirten Adıgüzel, “Çünkü bir siyasi zafer kazandık. Buradaki arkadaşlar da bu sürecin takipçisi olacaklarını söylediler. Bunun için bu direnişe ara veriyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Açıklamaya katılanlar yaptıkları konuşmalarda Gökçek’in taleplerinin takipçisi olacakları sözünü vermişti.

Tüzün Gökçek ise, iki gün sonra oğlu İbrahim Gökçek’in doğum günü olduğunu belirterek, “Bu bana çok büyük bir doğum günü hediyesi oldu. Ömrümün sonuna kadar unutmayacağım” demişti.

Konser başvurusu yapılmıştı

Grup Yorum avukatlarından Kerem Karakurt, “Grup Yorum Bağımsız Türkiye Konseri” için İstanbul Valiliğine başvuru yaptıklarını belirterek, “Talebimizin ivedilikle değerlendirilmesi için Vali Yardımcısı ile görüşme talep ettik.” demişti.

Grup Yorum üyesi Helin Bölek de aynı taleplerle Gökçek ile başladığı ölüm orucunun 288’inci gününde 3 Nisan’da yaşamını yitirmişti.