İbrahim Gökçek Kayseri’de toprağa verildi

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, cezaevinden getirilen eşi Sultan Gökçek ile ailesi ve yakınlarının vedasının ardından toprağa verildi.

Fotoğraf: @halkinhukuk_

Ölüm orucuna 323’üncü gününde ara verdikten iki gün sonra hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, polis eşliğinde dün gece İstanbul’dan Kayseri’ye getirildi. Reşadiye Mezarlığı morgundan ailesi ve yakınları tarafından alınan Gökçek’in cenazesi, Halep Mezarlığı’na getirildi. Mezarlığın içinde ve çevresinde çok sayıda sayıda zırhlı araç, çevik kuvvet ve özel harekat polisleri bekletildi.

Grup Yorum üyesi ve Gökçek’in eşi Sultan Gökçek de tutuklu bulunduğu cezaevinden jandarma eşliğinde izinli olarak mezarlığa getirildi. Sultan Gökçek, İbrahim Gökçek’in yüzünü açarak son kez veda etti.

Dini vecibeler yerine getirildikten sonra İbrahim Gökçek’in cenazesi defnedildi. Defin sırasında “İbrahim Gökçek Ölümsüzdür”, “Grup Yorum haklı susturulamaz”, “Türküler susmaz halaylar durmaz” sloganları atıldı. Defin işleminin sona ermesinin ardından ailesi ve yakınları Gökçek’in mezarına karanfil bıraktı.

Konuşma yapılmasına izin verilmedi

Defin ardından pankart açmak isteyen bir kişi, polisler tarafından mezarlıkta darp edildi. Konuşma yapmak isteyen Gökçek’in arkadaşlarına da izin verilmedi. Son olarak Grup Yorum’un “Bize ölüm yok” türküsünü söylemek isteyenleri polis engelleyerek, mezarlıktan uzaklaştırmak istedi. Buna karşılık “Grup Yorum Susturulamaz” sloganları atıldı.

Mezar başında yaşananlara tepki gösteren Gökçek’in yakını “Bir anneye dün iftarını açtırmadınız. Cenazeye saygınız yok yeter, bir sürü polis yığdınız. Bir anneye iftarını açtırmadan İstanbul’dan Kayseri’ye kadar evladının peşinden koşturdunuz, çocuğunun peşinden koşmak zorunda kaldı. Yazık değil mi ne istiyorsunuz. Bu kin neden? Ne oldu, ne var? Gömeceğiz, gideceğiz.” dedi.

Sultan Gökçek aile evine getirildi

Gökçek’in avukatı Ayşegül Çağatay, “Cezaevi’nden getirilen Sultan’ın bazen elinin açık kalmasına izin verdiler. Bazen kelepçelediler. Son vedasını yaparken kelepçelemediler, karanfil bırakmasına izin verildi.” dedi. Çağatay, Sultan Gökçek’in aile evine getirildiğini ne zaman cezaevine götürüleceğine dair bilgi verilmediğini aktardı.

Kayseri’de bir grup tehditte bulunmuştu

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Kayseri’de sokağa çıkan bir grup, Gökçek’in cenazesinin getirilmesine karşı tehditlerde bulunmuştu. Yaklaşık iki saat bekleyen grup Gökçek’in Kayseri’ye toprağa verilmesi halinde toprak altından çıkaracakları tehdidinde bulunmuştu.

MA – ANKARA