İçişleri Bakanı Soylu: Bin polisi Meriç’in sınır sistemine getiriyoruz

İçişleri Bakanı Soylu, “Bin özel harekat polisini Meriç’in tüm sınır sistemine getiriyoruz, tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu – AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne Valiliği önünde gazetecilere açıklamada bulundu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Soylu, Yunanistan’ın geçen yıl 7 bin 300, bir önceki yıl 7 bin 600 FETÖ’cüyü “seve seve” aldığını söyledi.

Bunun sadece Yunanistan’ın değil Avrupa’nın ortak kararı olduğunu belirten Soylu, “Bu çok net ve açıktır. Buna en ufak bir ses çıkarmayanlar bugün tüm insani hakkıyla burada sığınma talep edenlere insani kuralların tamamen dışında davranmaktadırlar. Ne demektir? Sen çiftçilere av tüfeği vereceksin, masum insanların üzerine av tüfeğiyle beraber saldıracaksın.” dedi.

Yunan medyası, makamları ve bakanlarının yalan üzerine yalan konuştuklarını savunan Soylu, şunları kaydetti:

“Biz niye karşı tarafa gaz sıkalım. Biz insanların geçmesi için, eğer geçmek istiyorlarsa, buyurun geçin. ‘Biz engellemiyoruz’ diyoruz. Türkiye niye Yunan tarafına gaz sıksın. Gaz sıkan Yunan tarafıdır, bizim karakollarımıza gaz sıkıyorlar. Biz de buna mukabele ediyoruz.”

Sabah itibarıyla TSK ile konuştuklarını gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Soylu, “Bin özel harekat polisini, Meriç’in tüm sınır sistemine getiriyoruz. Tam donanımlı, geri itmeleri engellemek amacıyla.” dedi.

‘Özel harekat polisini intikal ettirdik’

Bin özel harekat polisini sabah itibarıyla intikal ettirdiklerini söyleyen Soylu, “Zodyak botlarıyla beraber artık orada insanlara kötü muamele edenlere fırsat tanınmayacak. Onların uluslararası kural ihlali çerçevesinde gerçekleşen birtakım girişimlerini engelleyebilecek seviyede kendi sınırlarımızı bu vesileyle bir geri itmeden kurtarabilecek seviyede gerekli tedbirlerimizi aldığımızı ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.