İçişleri Bakanı Soylu: Sadece hafif gaz sıkıldı

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’daki 25 Kasım yürüyüşünde “Sadece hafif bir gaz sıkıldı” diyerek 50 lgbt’linin polise saldırdığını öne sürdü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanlığı Beştepe Karargahı’nda düzenlenen Jandarma İl Komutanları Toplantısı’na katıldı. Soylu toplantıda HDP’ye yüklendi. HDP’nin bugüne kadar istismar etmediği alan kalmadığını öne süren Soylu, şimdi de kadın cinayetleri üzerinden kadın meselesini de istismar ettiğini iddia etti. HDP’nin Diyarbakır İl Binası önünde oturan aileler için bir şey yapmadıklarını belirten Soylu, “Madem kadınları bu kadar önemsiyorlardı, Diyarbakır’da aylardır ellerinde evlatlarının fotoğraflarıyla merdivende oturup, evlatlarını isteyen anneler için neden bir şey yapmadılar?” dedi.

‘Lgbt’liler polise saldırdı’

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle Taksim’de düzenlenen yürüyüşte polisin kadınlara yönelik şiddetini, “Koskoca bir yalandır ve ayıptır. Artık bu istismardan bir vazgeçin.” şeklinde yorumladı. Basın açıklaması bittikten sonra 50 lgbt’linin polise saldırdığını iddia eden Soylu, “Sadece hafif bir gaz sıkıldı. Gaz sıkıldıktan sonra da olay dağıldı.” dedi.

HDP’li belediyelere atanan kayyımlara ilişkin konuşan Soylu, “Terörle iltisaklı belediyeler” diye tanımladığı HDP’li belediyelere 2016’da görevlendirme yapıldığında da ortalığın ayağa kaldırıldığını belirterek, 94 belediye başkanından 42’sinin toplam 286 yıl ceza aldığını öne sürdü. Soylu, konuşmasında Amedspor’u da “Terör örgütünün direk talimat verdiği bir spor kulübü” olduğunu iddia ederek hedef gösterdi.