İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Seyahat Kısıtlaması’ genelgesi

81 ilin valiliğine gönderilen ek genelgeye göre; 14 büyükşehir ve Zonguldak’a kara, hava ve deniz yolu ile giriş çıkışın durdurulmasına ilişkin karar 3 Haziran gece yarısına kadar sürecek.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 15 ilde seyahat kısıtlamasının 15 gün süreyle uzatılması üzerine İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine şehir giriş-çıkış tedbirlerine ilişkin ek genelge gönderdi. Genelgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında, 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan şehir giriş-çıkış kısıtlamasına Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda devam edilmesinin kararlaştırıldığı aktarıldı.

Karar 3 Haziran gece yarısına kadar geçerli

Bu kapsamda, Zonguldak ile büyükşehirler Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van’a kara, hava ve deniz yolu ile giriş çıkışın durdurulması, bu geceden 3 Haziran gece yarısına kadar 15 gün süreyle uzatılacak.

Kısıtlamaya yönelik daha önceki genelgelerle belirlenen usul, esas ve istisnalar bu sürede de geçerli olacak. Alınan karara uymayanlara idari para cezası verilecek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise adli işlem yapılacak.

AA – ANKARA