İçişleri Bakanlığı’ndan sokağa çıkma yasağı açıklaması

İçişleri Bakanlığı, bugün Reuters’in yaptığı ‘sokağa çıkma yasağı olabilir’ haberi hakkında açıklama yaptı; asılsız, dedi.

Sokağa çıkma yasağı Nisan ayında sıklıkla uygulanmıştı

İsminin anonim olarak kalmasını isteyen bir devlet yetkilisinin Reuters‘a aktardığı bilgiye göre, artan koronavirüs vakaları sebebiyle gençler, yaşlılara ve hafta sonları tümden sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceği iddia edildi.

‘Günlük tabloyu 5 ile çarpın’

İsmini saklı tutan yetkili, günlük koronavirüs tablosundaki rakamların 5 ile çarpılması gerektiğini söyledi. Koca’nın yoruma kapalı olduğunu ve yaptığı tek şeyin sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak olduğunu sözlerine ekledi.

Yetkili, geçtiğimiz Pazar günü vaka sayısının 2.026 olduğunu ve Mayıs ayından bu yana en yüksek rakama ulaştıklarını belirtti.

‘Okulların açılmasının etkisini yakın zamanda göreceğiz’

‘Sürecin seyrine göre yeni tedbirler alınabilir’ diye yetkili, bu ayın başında tekrar açılan okulların etkisinin de sonradan görüleceğini sözlerine ekledi.

Yakın zamanda Bakan Koca’nın ‘vaka’ kavramını değiştirerek, yalnızca semptomatik olanların hasta kabul edildiğini söylemesini de eleştiren yetkili şunları aktardı:

“Bakan Koca’nın vaka ve hasta arasındaki ayrımı yaptıktan sonra şunları söylemeliyim ki; semptomsuz çok sayıda kişi olduğunu biliyoruz”

‘Vaka sayısı hasta sayısının 5 katı civarında’

“Görünüşe göre vaka sayısı hasta sayısının 5 katı civarında. Durum bu şekilde ilerlerse bazı önlemlerin alınacağı kaçınılmaz olacaktır.”

Bir başka yetkili de ‘Ankara’da hızlı artışın yavaşladığı ancak İstanbul’da bunun tam tersi şekilde devam ettiği, bunun da oldukça riskli olduğunu’ söyledi.

Tüm bunlara rağmen tam bir sokağa çıkma yasağı uygulamasının olmayacağı da belirtildi.

İçişleri iddialarla ile ilgili açıklama yaptı

Reuters’da yer alan bu iddialara karşılık olarak İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı ‘Bugün Reuters kaynaklı ‘Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir’ haberi tamamen asılsızdır. Daha önce de söylediğimiz gibi sahte genelgelere, isimsiz kaynaklara ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir’ ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi