İddia: Müftü tehditle para toplayıp makam aracı aldı

Tehditle para toplayıp makam aracı aldığı iddia edilen Karlıova Müftüsü İsa Demirkaynak hakkında inceleme başlatıldı ve müfettiş görevlendirildi.

Karlıova Müftüsü İsa Demirkaynak, sağda.

İddialara göre, İlçe Müftüsü Demirkaynak, geçtiğimiz Nisan ayında ilçede görev yapan imamlara Whatsapp  grubundan mesaj atıp, adlarına bankalara yatırılan bin 200’er liralık promosyonu ücretlerini makam aracı almak için kendi hesabına yatırmalarını istedi. 

Sürgün tehdidi

Demirkaynak, yine iddialara göre hesaplarına yatan promosyon ücretini vermek istemeyen imamları sürgün etmekle tehdit edip, hakaretlerde bulundu. 

İlçedeki 77 imamdan toplamda 92 bin 400 TL toplayan Müftü, diğer imamların durumu sosyal medya hesaplarından gündeme getirmesi üzerine Whatsapp gruplarına yeni bir mesaj attı.  

Müftü Demirkaynak, mesajında “Değerli hocalarım. Araç alımı için bağış yapan ve yapmayan bütün hocalarıma teşekkür ediyorum. Araç alma işinden vazgeçtik. Yaptığınız bağışları ihtiyaç duyulan camilere kullanacağız” dedi. 

İl Müftülüğü tarafından inceleme

Büyüyen tepkiler ve yapılan şikayetler üzere Bingöl İl Müftülüğü harekete geçip, konuyla ilgili inceleme başlattı.

Yapılan açıklamada ‘Karlıova ilçe müftüsü hakkında yayılan iddia ve haberler ile ilgili olarak müftü hakkında müfettiş göreblendirilmiş ve inceleme başlatılmıştır’ denildi.

Kaynak: MA