İdil Biret’ten özel konser

1941 doğumlu dünyaca ünlü piyanist İdil Biret bayrama özel bir konser vermişti. Kadıköy Belediyesi’nin Süreyya Operası’nda düzenlediği bu etkinliğin videosu yayınlandı. Piyano eğitimine beş yaşında başlamış olan İdil Biret on altı yaşından itibaren dünyanın en önemli orkestralarında solo çalmış bir sanatkâr.

Beethoven’in piyano sonatları, konçertoları ve dokuz senfonisinin Franz Lizst uyarlamalarını canlı çalan tek kişi olmasının yanı sıra İdil Biret 2008-2009 yıllarında yayınlanan eksiksiz setle bu performansları kayda geçmiş tek piyanist olma ünvanını da korumakta. Bahsi geçen konserde de Beethoven’in piyano sonatlarına yer veren usta icracı büyük cümleleri yavaş tempoya rağmen sürdürebildiği güçlü tekniğiyle kulaklara ziyafet çekiyor.

Orhan Pamuk romanı dizi mi oluyor?

Sosyal medyada sinema ve televizyon sektörüyle ilgili içeriden haberler vermesiyle bilinen ranini hesabının ortaya attığı bir iddia ana akım medyaya doğru yolculuğunu sürdürmekte. En son Ertuğrul Özkök’ün yazısına taşıdığı duyuma göre dünya çapında bir dijital platform Orhan Pamuk’un 2008 tarihli romanı Masumiyet Müzesi’ni dizi olarak yayınlamayı planlıyor. Uzun süren görüşmeler sonucunda mutabakata varıldığı belirtilirken başrol ve yapımcılar ile ilgili tahminler de ortaya atılmakta.

Yeşilçam nostaljisine ait kodlar üzerinden 1975-84 yılları arasında geçen saplantılı bir aşk hikâyesini anlatan roman ilk çıktığı günden bu yana okur tarafından benimsenmesinin ötesinde anlattıklarını içeren bir müzeye hayat vermesiyle de farklı bir yere yerleşmişti. Geçtiğimiz günlerde Netflix’in Elena Ferrante’nin son romanını dizileştireceğini açıklamasının ardından gelen bu söylentiler dizi sektöründe son trendin edebiyat uyarlamaları olacağı yorumlarını doğru çıkarır nitelikte.

Venedik Film Festivali planlandığı tarihte

76. Venedik Film Festivali. Fotoğraf: AA

77. Venedik Film Festivali’nin planlandığı gibi 2-12 Eylül tarihleri arasında düzenleneceği teyit edildi. Mimarlık Bienali’nin inşa sürecindeki komplikasyonlar sebebiyle iptal edildiği belirtilirken festivalin orjinal tarihinde gerçekleşmesinin önünde engel olmadığı yetkili merci tarafından vurgulandı. Film sektörünün festival konusunda istekli olduğunu ifade eden uzmanlar üretimin düşmesinin de etkisiyle festivale katılan film sayısının geçmiş senelere göre düşük olacağını varsayıyorlar.

Geçen seneki törende en iyi film ödülünü Todd Phillips imzalı Joker filmi kazanmıştı. Dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösterilen Altın Aslan’ın ilk kez bir çizgi roman uyarlamasına verilmesi tartışmalara sebep olmuştu. 2012 yılından beri sanat yönetmenliğini Alberto Barbera’nın yaptığı festivalin bu seneki uluslararası jüri başkanının ünlü oyuncu Cate Blanchett olacağı ocak ayından beri bilinmekte, yarışacak filmlerin hangileri olacağı ise henüz belli değil.