İdlib’de mülteci kampına saldırı: 12 ölü 40 yaralı

Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ – Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib’deki Qah Mülteci Kampı’na yapılan füze saldırısında en az 12 sivilin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’deki Qah Mülteci Kampı’na füze atışı yapıldığını açıkladı. Ajanslardan alınan bilgilere göre; Türkiye sınır hattında bulunan bir hastanenin yakınlarına da bombardıman yapıldığı belirtildi. Mülteci kampına yapılan bombardıman ardından birçok çadırda yangın çıkarken, ilk belirlemelere göre aralarında çocukların da olduğu en az 12 sivilin yaşamını yitirdiği ve 40 sivilin de yaralandığı belirtildi.

Arama kurtarma ve yangın söndürme çalışmaları devam ederken, füze saldırısında yaralanan 4 kişi Türkiye’ye getirildi. Yaralılar, ambulanslarla Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaparak Reyhanlı ilçesindeki hastanelere kaldırıldı. Saldırıyı düzenleyenlerin İran destekli gruplar olduğu iddia edildi.

Saldırıyı düzenlediği iddia edilen İran destekli grupların Azzan Dağı’nda olduğu, buranın da Qah köyüne yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olduğu öğrenildi.

Hayatını kaybeden sivillerin sayısı 18’e ulaştı  

Rusya’nın akşam saatlerinde Marratinnuman ilçesi Ayn Krey köyüne düzenlediği saldırılarda 4’ü çocuk 6 sivil yaşamını yitirmiş, çok sayıda sivil de yaralanmıştı. Böylece gün içinde hayatını kaybeden sivillerin sayısı 18’e yükseldi. İdlib’de geçen ay sivil yerleşim yerlerine yapılan saldırılarda 13’ü çocuk 75 sivil hayatını kaybettiği açıklanmıştı.