İGC Basın Müzesi’nde Apê Musa köşesi açıldı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, “Öldürülen Gazeteciler Günü” dolayısıyla Basın Müzesi’nde Apê Musa’ya ait bir köşe açtı. 

Rahşan Anter, babası Musa Anter’in “İzmir de bizim Hakkari de bizim” sözlerini hatırlatarak, “Şimdi babamın mezarı Nusaybin’de anısı burada.” dedi.

Rahşan Anter, babası Musa Anter için de köşe oluşturulan Basın Müzesi’ni gezdi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu, “6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü” dolayısıyla açıklama yaptı. İGC Basın Müzesi’nde yapılan açıklamaya 20 Eylül 1992’de öldürülen gazeteci Musa Anter’in kızı Rahşan Anter de katıldı. 

İGC Başkanı Misket Dikmen, 1909’da Serbesti Gazetesi yazarı Hasan Fehmi’nin öldürüldüğü gün olan 6 Nisan’ın, 1996 yılından bu yana “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak anıldığını belirtti. Dikmen, “Ne yazık ki bu ülkede gazeteciler 112 yıldır bedenen, ruhen öldürülmeye devam ediyor. Gözdağı verilerek, saldırıya uğrayarak, işinden atılarak, haklarında suçlar yaratılıp demir parmaklıklar ardına konularak bir bir öldürülüyor” dedi. 

‘İsimlerini geleceği taşımak hepimizin boynunun borcu’

Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Turan Dursun, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe, Hrant Dink, Musa Anter gibi nice isimlerin bedenen olmasa da düşünceleriyle yaşamaya devam ettiklerini belirten Dikmen, “İsimlerini geleceğe taşımak hepimizin boynunun borcu” diye konuştu. 

‘Babamın mezarı Nusaybin’de anısı burada’

Rahşan Anter ise duygularını şöyle ifade etti: “Babamın bir lafı vardı ‘İzmir de bizim Hakkari de bizim’ diye. Şimdi babamın mezarı Nusaybin’de anısı burada. Bu güzel bir şey olduğu gibi, dediğine de tam oturdu. Hem doğuda hem batıda hep beraber olduğumuzu, birlik olduğumuzu, bizi birbirimizden ayıramayacaklarının çok güzel bir anısı oldu. Babamın burada olması hem doğu hem batı ayrımı olmadan insan olarak beraber olmanın güzelliğini ve gururunu yaşıyorum. Umarım daha fazla gazeteci öldürüldükleri için müzeye bir şeyler getirilmez. Artık yeter.”

Açıklamanın ardından müzenin “Öldürülen Gazeteciler Odası”nda 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da silahlı suikast sonucu öldürülen Özgür Gündem Gazetesi Yazarı Musa Anter’e ait fotoğraf, belge ve eşyaların olduğu köşe sergiye açıldı.

MA – İZMİR