Iğdır Baro Başkanı Alakan’ın istifası kabul edilmedi

Iğdır Barosu Yönetim Kurulu, Baro Başkanı Alakan’ın istifasını “Baromuz avukatlarının kendisine verdiği destek ve yoğun ilgi” gerekçesiyle kabul edilmediğini belirtti.

Iğdır Baro Başkanı Serkan Alakan Fotoğraf: MA

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya yürüyen 55 baro başkanının kent girişinde polis tarafından durdurularak kente girişlerinin engellendiği sırada Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu 15 baro başkanı ile anıtkabir ziyaretinin fotoğrafını paylaştı.

Kamuoyunda, baro başkanlarının kent girişinde maruz kaldıkları polis engeli ile Feyzioğlu’nun paylaştığı fotoğraf yan yana getirilerek eleştirildi. Daha sonra 15 baro başkanının 80 baronun ortaklaştığı “savunma yürüyor” eylemi kapsamında diğer baro başkanlarıyla buluşmak üzere Anıtkabir’de bulunduğu belirtildi.

‘Başkanımız seçim tarihine kadar görevinin başındadır’

15 baro başkanları arasında olan Iğdır Baro Başkanı Serkan Alakan da tartışmalar sonrası dün yönetim kuruluna istifa dilekçesini verdi. Ancak Iğdır Barosu Yönetim Kurulu Başkanlığı Alakan’ın istifasını kabul etmedi. Baro yönetimi istifayı kabul etmeme gerekçesini ise şöyle açıkladı:

“Sosyal medya ve basında yer alan haberlerden anlaşılacağı üzere Iğdır Barosu Başkanımızın Yönetim kuruluna sunmuş olduğu istifası Baromuz avukatlarının kendisine verdiği destek ve yoğun ilgi sebebi ile Yönetim Kurulumuzca kabul edilmemiştir. Başkanımız seçim tarihi olan Ekim 2020 tarihine kadar görevinin başındadır.”

Alakan: 80 Baro ile birlikte hareket ettik

Baro Başkanı Alakan, 80 baro ile birlikte hareket ettiklerini, ortak bildiriye imza attıklarını belirterek Yeni1mecra’ya şöyle konuşmuştu: “Biz yürüyen baro başkanı arkadaşlarımızı Anıtkabir’de beklerken, Birlik Başkanımız Feyzioğlu orada çekilen fotoğrafları paylaştı. Hatta Sivas Baro Başkanı’nın uyarısına rağmen paylaştı. Kamuoyunda barolar bölünmüş gibi bir algı oluştu. Maalesef bu algının önüne geçemedik. Zaten baro başkanı arkadaşlarımız polis ablukasına alındığını duyunca oraya gittik. Uzun süre de yanlarında kaldık. Bu Birlik Başkanımız buna neden oldu.”