HDP’li Iğdır Belediye Eşbaşkanı Akkuş tutuklandı

Görevinden alınarak yerine kayyım atanan Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Yaşar Akkuş 3 gün gözaltında tutulduktan sonra tutuklandı.

Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Yaşar Akkuş

İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Mayıs günü görevden alınarak yerine kayyım atanan Iğdır Belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş, aynı gün hakkında yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. 3 gündür gözaltında tutulduğu İl Emniyet Müdürlüğünden adliyeye getirilen Akkuş, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla savcılığa ifade verdi. Akkuş, tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Hakimliğince aynı gerekçeyle tutuklandı.

Eylem Çelik gözaltında

Iğdır’da Akkuş’un tutuklanmasına basın açıklaması yaparak tepki göstermek isteyen HDP milletvekilleri ise polis tarafından engellendi.

Iğdır Belediyesi Eşbaşkan Eylem Çelik’in ise halen İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Altınova Belediye Başkanı Budak da tutuklanmıştı

Aynı gün görevden alınarak yerine kayyım atanan Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova Belde Belediyesi Başkanı Casim Budak da, hakkında yürütülen soruşturma gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından adliyeye getirilen Budak, tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkemece 17 Mayıs günü “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Siirt’te gözaltındaki belediye eşbaşkanları adliyeye getirildi

Öte yandan aynı gün görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan Siirt, Baykan ve Kurtalan belediyesi eşbaşkanlarının da gözaltında tutuldukları İl Emniyet Müdürlüğü’nden dün akşam saatlerinde Siirt Adliyesi’ne getirildiği öğrenildi.

Belediye Eşbaşkanlarıyla aynı gün gözaltına alınan KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatasına el konulan Resul Kaçar, Belediye Meclis Üyesi Gülçin Küneş, Beşir Aksu ve Eşref Tekin de adliyeye getirildi.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda partili adliye önünde bekledi.

Aynı gün 5 belediyeye kayyım atanmıştı

İçişleri Bakanlığı 15 Mayıs günü Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyım atamıştı. Belediye başkanları ise haklarında yürütülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı.

Akkuş, gözaltına alınırken, “Çalmadık, çırpmadık, yemedik sizlere de yedirmedik, bu size dert oldu. En büyük gücümüz halkımız ve gülüşümüz. Bu da size dert olsun. Baş eğmedik, eğmeyeceğiz de.” demişti.