İHD: Cezaevi Özbek ve Oyunlu için riskli

İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu, cezaevinde ziyaret ettiği barış annesi 72 yaşındaki Makbule Özbek ve Eylem Oyunlu’nun durumuna dikkat çekti.

İHD, Özbek ve Oyunlu’nun cezaevi ortamının sağlık ve yaşamları ile ilgili yaratacağı riskler nedeniyle tahliye edilmelerini istedi.

Barış Annesi Makbule Özbek

İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde barış annesi Makbule Özbek ve 2 çocuğu ile birlikte tutuklu bulunan Eylem Oyunlu’yu ziyaret etti. Komisyon, ziyarette yaptıkları görüşmeleri yazılı açıklama ile aktardı.

‘Özbek sağlık sorunlarını cezaevinde ağırlaştığını ifade etmiştir’

Kronik hastalıkları bulunan Özbek’in 4 kişi ile birlikte karantina kısmında kaldığının öğrenildiğinin belirtildiği açıklamada, “Özbek yaşadığı kronik sağlık sorunlarının cezaevinde ağırlaştığını ifade etmiştir. 7 Temmuz’da kaldığı kısımda rahatsızlanarak revire kaldırılmıştır. Revirde kontrolün ardından durumunun normale dönülmesi ile kendisine ilaç verilerek kaldığı kısma geri getirilmiştir. 72 yaşındaki Makbule Özbek’in yorgun ve halsiz olduğu gözlemlenmiştir.” denildi. 

Eylem Oyunlu iki çocuğuyla birlikte cezaevinde

‘2 yaşındaki çocuğun bronşit hastalığının ilerlediği iletildi’

Eylem Oyunlu’nun biri henüz 1 aylık diğeri 2 yaşındaki çocukları ile birlikte karantina kısmında kaldığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi;

 “1 aylık bebeğinin gözyaşı damar tıkanıklığı rahatsızlığı olduğu, bu rahatsızlığın 6 aylık bir tedavi ile giderilebileceği cezaevi doktoru tarafından belirtilmiştir. 2 yaşındaki çocuğunun ise kronik bronşit rahatsızlığı olduğu ve cezaevi şartlarının bu hastalığı ilerlettiği tarafımıza iletilmiştir. Ayrıca Eylem Oyunlu lohusa döneminde bulunmasından kaynaklanan ruhsal problemler yaşadığını belirtmiştir.”

‘Sağlık koşullarının kötüleşme ihtimali yüksek’

Açıklamada, Özbek ile Oyunlu’nun çocuklarıyla birlikte sağlık koşullarının cezaevinin fiziki şartları nedeniyle kötüleşme ihtimalinin oldukça yüksek olduğuna vurgu yapıldı. Sağlık sorunları bulunan Özbek ile diğer hasta tutukluların cezaevinde olmasının hastalığın tedavisini ve takibini güçleştirdiğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Yaşı ve mevcut durumları da göz önünde bulundurularak tutuklamanın da istisna olduğu gerçeğinden hareketle tahliye veya farklı adli kontrol tedbirlerine başvurulmalıdır. Bu nedenle bir kez daha hem Makbule Özbek hem de Eylem Oyunlu hakkında verilen tutuklama kararlarının, hastalık ve cezaevi ortamının sağlık ve yaşamı ile ilgili olarak yaratacağı riskleri, tehlikeleri dikkate alarak tahliye edilmelerini talep ediyoruz.”

MA – DİYARBAKIR