İHD: Cizre bodrumlarında yaşamlarını yitirenlerin başvuruları devam ediyor

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Cizre bodrumlarında yaşamlarını yitirenlerin bireysel başvurularının tek tek AYM’de devam ettiğini belirterek, hak kaybının olmadığını bildirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Resmi Gazete’de Cizre bodrumlarına ilişkin “ihtiyadi tedbir” talebiyle ilgili yayımlanan Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkdoğan, söz konusu kararın 10 Şubat 2016 tarihli “ihtiyadi tedbir” talebiyle yaptıkları başvuruya ilişkin olduğunu belirtti belirtti.

‘3 farklı bodrum katında 100’ün üzerinde kişi yaşamını yitirdi’

Cizre’deki sokağa çıkma yasağında 3 farklı binanın bodrum katlarında 100’ün üzerinde kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Türkdoğan, şunları ifade etti:

“Bu sivillerin basın aracılığı ile yardım taleplerine duyarlı ve hak savunucusu avukatlar olarak cevap verip yaşamlarını kurtarmak için ihtiyati tedbir talepli olarak AYM ve AİHM’e başvurular yaptık. Derya Koç ve arkadaşlarının yaşam haklarının korunması amacı ile 10 Şubat 2016 tarihinde AYM’ye tedbir talepli başvuru yapmış, bu başvurumuza 2016/2629 başvuru numarası verilerek, talebimiz 12 Şubat 2016 günü ölüm haberinin alınması nedeniyle ‘tedbir verilmesine yer olmadığına’ şeklinde karar verilmişti. Bu karar henüz verilmeden aynı gün akşam saatlerinde de AİHM’e başvuru yapmıştık.”

‘10 kişi için başvuru yapıldı’

Türkdoğan, Derya Koç, İbrahim İverendi, Lokman Bilgiç, Murat Keskin, Sinan Kaya, Fırat Malda, Orhan Tunç, Meryem Akyol, Mürsel Dalmış, Sıtar Öztürk, Murat Tunç, Abdülselam Turgut, Fatma Demir, Emek Aydın, Mesut Özer, Abdullah Özgür, Agit Aydın, Barış Ağadır, Sahip Edin ve Ferhat isimli kişilerin yaşamlarını yitirmesinden sonra da yakınları üzerinden başvuruları sürdürdüklerini belirtti.

Türkdoğan, ilk başvuruda ismi geçen çoğunun ailelerine ulaşamadıklarından kaynaklı başvurunun 10 kişi üzerinden sürdürüldüğüne işaret etti.

‘AYM süreci devam ediyor’

AYM’deki başvuru süreci devam ederken, yaşamını yitiren Derya Koç ve diğer kişilerin Cizre ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılıklarındaki dosyalarını kentteki avukatlarla birlikte takip ettiklerini belirten Türkdoğan, şunları kaydetti:

“Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı görevsizlik vererek dosyayı Şırnak’a göndermiştir. Ardından da Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararlarına avukat arkadaşlarımızla itiraz ettik. Bu itirazlar ayrı ayrı Şırnak Sulh Ceza Hakimliği tarafından ret edildi. Ret kararlarına karşı süresi içinde her bir başvurucu için ayrı ayrı AYM’ye bireysel başvuru yaptık. Bu başvurular da halen derdesttir ve başvurular 2017-2019 yıllarında yapılmış olmalarına ve önemlerine rağmen halen AYM tarafından karara bağlanmamıştır.”

‘AYM’ye ayrı ayrı başvuruları yaptık, başvurular devam ediyor’

AYM’nin bugün yayımlanan kararının Derya Koç ve arkadaşlarının yaşarken yaptıkları “ihtiyati tedbir” talebiyle ilgili olduğunu belirten Türkdoğan, “Yaşamlarını yitirdikten sonra savcılık ve hakimlik süreçleri tamamlanınca AYM’ye aileleri adına ayrı ayrı başvuruları yaptık ve bu başvurular halen devam etmektedir.” dedi.

‘Evraklar teslim edildiği halde yokmuş gibi davranılmasını AİHM’e taşıyacağız’

Ayrıca Cizre 1. ve 2. bina bodrumları ile ilgili ihtiyati tedbir amaçlı yapılan toplu başvurular ile ilgili olarak AYM’nin henüz bir karar vermeyip bu başvurulardan birisini ayırdığı bilgisini paylaşan Türkdoğan, şunları ifade etti:

“Buradan da ne çıkacağını beklemekteyiz. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki; Yaşamını yitiren her bir başvurucu için Şırnak Sulh Ceza Hakimliği kararından sonra AYM başvurusu yapıldığı için bu gibi usulü kararların esas bakımından ciddiye alınmaması gerektiğini ancak 5 yıl sonra etkili hukuk yolu olmadığı, içtüzüğe aykırı olarak usulü eksiklik talep edildiği, ek süre tebliğinden itibaren 30 gün içinde evraklar teslim edildiği halde, bu yokmuş gibi davranılması gibi hususlarda bu kararı AİHM’e taşıyacağımızı da belirtmek isterim.”

‘Adalet talebi ısrarla sürdürülüyor’

Cizre bodrumlarında yaşamını yitirenlerin yakınlarının ve hak savunucularının adalet talebinin inatla ve ısrarla sürdürüldüğüne vurgu yapan Türkdoğan, “Yaşamını yitirenlerin yakınları bakımından herhangi bir hak kaybı oluşmamıştır. Çünkü bireysel başvurular devam etmektedir.” dedi.

Kaynak: MA