İHD: Cumhurbaşkanı yetkisini diğer hasta mahpuslar için de kullansın

İHD cezaevlerinde 500 civarında hasta mahpus olduğuna dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yetkisini diğer hasta ve yaşlı mahpuslar için de kullanmasını talep etti.

İHD Hapishane Komisyonu, Madımak katliamının faillerinden Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kalan cezasını kaldırmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; yapılan açıklamada Anayasa’nın 104’üncü maddesinin “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle” Cumhurbaşkanı tarafından hafifletilebileceğini veya kaldırabileceğini öngördüğü belirtildi.

‘ATK raporlarıyla bu kişileri tutmaya devam ediyor’

Açıklamada, 500 tutuklunun cezaevlerinde kalamayacak durumda olduğuna işaret edildi. Hasta tutukluların kanuni düzenlemeler çerçevesinde tahliye edilmeleri gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “İnfaz süreçlerini yöneten kişi ve kurumlar bu gereklilikten anlaşılmaz biçimde kaçınmaktadırlar.” denildi.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) raporları ile bu kişilerin tutulmaya devam edildiğinin belirtildiği açıklamada, bu tutumdan bir an önce vazgeçilmesi gerektiği kaydedildi. Açıklamada bakım ve tedavileri için hapishanelerde tutulmaları uygun olmayan kişilerin bir an önce tahliyesinin sağlanması istendi.

‘Cumhurbaşkanı yetkisini diğer mahpuslar için de kullansın’

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “ATK’nin düzenleyeceği raporlarda, tıbbi etik ilkelerine uymaya davet ediyoruz. Yine Anayasa’da yer alan eşitlik ilkesinin bir gereği olarak Cumhurbaşkanı’nın Anayasa’nın madde 104’te düzenlenen yetkisini diğer hasta ve yaşlı mahpuslar için de kullanmasını talep ediyoruz.”