İHD Eş Başkanı Türkdoğan ihraçlara ilişkin konuştu: O zaman Erdoğan ve AKP de iltisaklı!..

İHD Eşgenel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK’in “OHAL İnceleme Komisyonu Lağvedilsin” açıklamasında konuştu.

İHD Eşgenel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK’in “OHAL İnceleme Komisyonu Lağvedilsin” açıklamasına katılarak “irtibat ve iltisak” konusunda AKP hükumetine seslenerek uyarıda bulundu: O zaman Erdoğan ve AKP de iltisaklı!”

Türkdoğan, devletten ayıklamanın ancak üst düzey bürokratlar, istihbaratçılar, valiler, müsteşarlar ve yardımcıları gibi devlet kuvvetini kullanan sınırlı kesime uygulanabileceğini, on binlerce öğretmen ve kamu emekçisine uygulanamayacağını söyledi.

Anayasa’nın 15. Maddesine göre savaş halinde bile sınırlandırılamayacak temel ve çekirdek haklardan dolayı insanların suçlandığını belirten Türkdoğan, “İnsanlar etnik kökeni, inancı ve felsefi düşüncelerinden dolayı ayrımcılığa maruz bırakıldılar” dedi.

Uygulanan kriterin “iltisak” olduğunu hatırlatan İHD Eşgenel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını yapamaması gerekiyor. Eğer iltisak kriteri doğru ise Cumhurbaşkanı o iltisak kriterine uyuyor. Daha önceden mahkumiyeti var çünkü” dedi. Türkdoğan şöyle devam etti:

‘İltisak diyorlar AKP’nin kapatılma davasını hatırlayın’

“İltisak diyorlar o zaman Ak Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ndeki kapatılma davasını hatırlayın. 2008’deki Anayasa Mahkemesi kararını. Laikliğe aykırı fiillerin odağı diyor. Hazine yardımını kesti, biliyorsunuz. Ey Ak Partililer, size sesleniyorum. Bu devlet içindeki güvenlikçi ekibin tuzağına düşmeyin, vazgeçin bundan. Bürokratlarınızı, hakimlerinizi, savcılarınızı tekrar tekrar uyarın. Bu tip kriterler yarın size uygulanacaktır, yapmayın. İltisak diye bir kavram olamaz. Hukukta böyle bir kavram kullanılamaz. Bu olsa olsa sosyolojik bir kavramdır, siyasi bir kavramdır, hukuki bir kavram olarak kullanılamaz.

‘Komisyon üyelerinin örgütle iltisakını bulurum’

Devletteki fişlemenin devam ettiğini belirten Türkdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsi fişlenmiştir” dedi. Bu fiş kayıtlarının kim tarafından ve nasıl yapıldığını soran Türkdoğan, “Gelen başvurularda hiçbir şey bulamadık, eee istihbari bilgiye göre şu örgütle iltisaklı olduğu kanaatine varılmıştır. Emin olun o kararı veren Komisyon üyelerini ben araştırmış olsam kesinlikle bir örgütle iltisaklarını bulurum” şeklinde konuştu.