İHD: Gözaltındaki 60 avukat ve hukukçu serbest bırakılsın

İHD Genel Merkezi, gözaltına alınan 60 avukat ve hukukçunun bir an önce serbest bırakılmasını talep ederek, bir avukatın kimi savunacağının cezai soruşturmaların konusu olamayacağına vurgu yaptı.

İHD Genel Merkezi, gözaltına alınan avukatlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı bir soruşturma ile 11 Eylül günü 48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç hakim, 1 ihraç hakim adayı ile 1 hukukçu olmak üzere toplam 60 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği belirtilerek, adli işlemlerin halen sürdüğü kaydedildi.

‘Gözaltı süresinin uzatılacağı öğrenilmiştir’

Açıklamada, gözaltına alınanların avukatlarından, gözaltının ilk 24 saatinde görüş yasağı konulduğu ve gözaltı süresinin uzatılacağının öğrenildiği belirtildi. Türkiye’de avukatlara yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarının giderek arttığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Siyasi mahpusların avukatlığını yapanlar, insan hakları savunucusu avukatlar, toplumsal dava avukatlığı yapan ÇHD’li avukatlar, öteden beri siyasi iktidarın yargı baskısı altında tutulmuş ve mesleklerini yapmaları sürekli olarak gözaltı ve tutuklamalarla engellenmiştir. 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünden sonra, özellikle Fethullah Gülen örgütü gerekçe gösterilerek yüzlerce avukat gözaltına alınmış, tutuklanmış; yüzlercesi de silahlı örgüte üye olmak suçlamasından mahkum edilmiştir. ”

‘Avukatın kimi savunacağı cezai soruşturma konusu olamaz’

Siyasi iktidarın çoklu baro düzenlemesiyle savunmayı etkisiz kılmaya dönük girişimlerine son gözaltı operasyonu ile avukatlara yönelik yeni bir “gözdağı operasyonu” eklendiğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mesleğini yaparak savunmayı temsil eden avukatların TMK kullanılarak kriminalize edilmesi kabul edilemez. Bir avukatın kimi savunacağı, savunma sırasında müvekkili ile ne konuştuğu, savunmayı hazırlarken nasıl bir taktik izleyeceği cezai soruşturmaların konusu olamaz. Avukat tüm müvekkillerini devletin en tehlikeli gördüğü kişilerin arasından seçebileceği gibi meslek etiğine uygun davranmak koşuluyla o kişiyi savunma yolunda farklı stratejiler belirlemekte de bütünüyle serbesttir.”

‘Bir an önce avukatların serbest bırakılmasını talep ediyoruz’

“AİHM Başkanının Türkiye ziyaretiyle övünen siyasi iktidarın, adaletin kurucu unsuru olan savunmayı temsil eden avukatları itibarsızlaştırmaya çalışması büyük bir çelişkidir.” denilen açıklamada, bir an önce avukatların serbest bırakılması talep edildi.