İHD: Sevil Rojbin Çetin’in yanındayız

İHD, 5 şubesinde yaptığı basın açıklamalarında, köpekle işkenceye maruz bırakılan HDP’li Çetin’in yanında olduklarını belirtti.

İHD, Türkiye’nin işkenceyi suç sayan sözleşmelere uyması ve işkenceyi önleyici tedbirleri alması çağrısında bulundu.

İHD Diyarbakır, Batman, İstanbul ve Van şubeleri, HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’e yapılan baskında köpekle işkenceye maruz bırakılmasına ilişkin basın açıklamaları yaptı. Yapılan basın açıklamalarında, resmi gözaltı ve resmi olmayan gözaltı alanlarında yapılan işkencenin yaşamın bir rutini haline getirilmeye çalışıldığına dikkat çekildi.

İHD Diyarbakır Şubesi

‘İşkence telafisi olmayan bir suçtur’

Açıklamalarda, işkencenin insanlığa karşı telafisi mümkün olmayan bir suç olduğu belirtilerek, “Türkiye, imzacısı olduğu ve işkenceyi suç sayan sözleşmemelere uymalı ve bu işkence vakalarına dönük önleyici tedbirleri almalıdır” çağrısı yapıldı.

İHD Van Şubesi

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu ve ilgili kurum ve kuruluşlara da çağrı yapılan açıklamalarda, “İnsanlığa karşı işlenmiş olan bu suçlara karşı ortak zeminde ses vermelerini talep ediyoruz. Sevil Rojbin Çetin yalnız değildir, mücadelemizle yanındayız” denildi.

‘Köpekler araç olarak kullanılıp işkence yapıldı’

İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonunun yaptığı açıklamada konuşan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de, Kürtlere yönelik baskı ve operasyonların her geçen gün daha da arttığına işaret etti. Çetin’in maruz kaldığı işkenceye değinen Keskin, şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti polisleri bir kadına ağır işkence uyguladı. Köpekleri araç olarak kullanıp işkence yapıldı. Biz bu yöntemi 1980’li yıllarda Diyarbakır’da Esat Oktay’ın tutuklulara karşı ‘Co’ isimli köpeğini araç olarak kullanarak yaptığı işkence ile tanıyoruz. Türkiye aynı zamanda kadına yönelik şiddeti engellemeye yönelik son derece önemli bir sözleşme olan Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nde birinci imzacı. Kendi imzalarını hiçe sayarak işkence yapmaya devam ediyor.” 

Kaynak: MA