İHD ve TİHV: Türkdoğan derhal serbest bırakılmalı

İHD ve TİHV, İçişleri Bakanı Soylu’nun İHD’yi hedef gösteren konuşmasından kısa süre sonra İHD Eş Genel Başkanı Türkdoğan’ın gözaltına alındığına dikkat çekerek, derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

İHD ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), sabah saatlerinde yapılan ev baskınında gözaltına alınan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’a ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Türkdoğan’ın artık bir rutin haline getirilen ‘Cuma sabahı operasyonu’ ile evinden gözaltına alındığını büyük bir kaygı ile öğrenmiş bulunuyoruz.” denildi.

‘İçişleri Bakanı Soylu İHD’yi hedef gösterdi’

Türkdoğan’ın, 1986 yılında kurulan Türkiye’nin uluslararası saygınlığa sahip en köklü ve kitlesel insan hakları örgütü olan İHD’nin başkanlığını 2008 yılından bu yana 13 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğünün hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TBMM Genel Kurulu’nda İHD’yi hedef gösteren konuşmasından kısa bir süre, İnsan Hakları Eylem Planı’nın gösterişli sunumlar ile kamuoyu ile paylaşılmasının üzerinden henüz iki hafta geçmişken gerçekleşen bu gözaltı hiçbir şekilde kabul edilemez.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi’nin tüm hükümlerine ve taraf olduğu uluslararası belgelere uygun bir şekilde insan hakları savunucularını korumakla yükümlü olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bu hukuksuz uygulamaya derhal son verilerek, sevgili eş başkanımız ve kurucular kurulu üyemiz Öztürk Türkdoğan serbest bırakılmalıdır.”

MA – ANKARA