İHD yöneticisi Bilici’ye 6 yıl 3 ay hapis cezası

İHD MYK Üyesi avukat Raci Bilici’ye “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İHD MYK Üyesi Raci Bilici

İHD MYK Üyesi avukat Raci Bilici’nin 2011-2014 yılları arasında, derneğin ihlal raporlarını hazırladığı, hak örgütleri toplantılarına ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan davada yargılanmasına devam edildi.

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Bilici ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda avukat ve insan hakları savunucusu takip etti. İddia makamı, önceki duruşma sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, Bilici’nin “Örgüt üyesi olmak” suçundan 7 buçuk yıl ile 15 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmasını istedi.

‘22 yıl öğretmenlik yaptım’

Bilici, duruşmada savcının mütalaasına karşı savunma yaptı. 22 yıl öğretmenlik yaptığına vurgu yapan Bilici, “Darbeden sonra 3 ay açığa alındım ve göreve iade edildim. Avukatlık yapmak için görevimden istifa ettim. Şu an avukat olarak karşınızdayım.” dedi.

‘Beraatımı istiyorum’

Uzun yıllardır insan hakları savunucusu olarak aktif çalıştığını ifade eden Bilici, savunmasına şöyle devam etti:

“İHD yöneticiliği ve İHD Diyarbakır Şube başkanlığı yaptım. Hak savunucuları olarak yaşanan hak ihlallerini tespit eder ve raporlar halinde yayınlarız. Hak ihlallerinin bir daha yaşanmaması için gerekli yetkililer ve siyasi iktidarla görüşürüz. İnsan hakları savunucusu ve sivil toplum örgütü temsilcisi olarak GÖÇ-DER’in davetiyesi üzerine ‘Göç Konferansı’na katıldım. Moderatörlük yaptım. Dosyada yer alan konuşmalar 2011 yılına ait, bunları net olarak hatırlamam mümkün değil. Konuşmalar dosyada da kesik kesik yer alıyor ve bir anlam bütünlüğü yok. Çatışmaların başlamaması için siyasi iktidarla defalarca görüştük. Canlı kalkan gibi eylemleri bizim önermemiz ve yapmamız mümkün değil. Beraatımı istiyorum.”

Bilici’nin avukatlarının yaptığı savunmanın ardından mahkeme, Bilici’ye “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

MA – DİYARBAKIR