‘İhraç edilen 2 binden fazla engelli işe iade edilsin’

Engelliler Haftası dolayısıyla basın toplantısı yapan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, engellilerin çalışma yaşamına katılımda zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı, Engelliler Haftası dolayısıyla online basın toplantısı düzenledi. Türkiye’de engellilerin sosyal katılım alanında birçok problem yaşadığını aktaran Özsaygı, “Engelliler çalışma yaşamına katılımda birçok zorluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar” dedi.

2 binden fazla engelli ihraç edildi

2016 darbe girişimi sonrası OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmü Kararnamelerle (KHK) 2 binin üzerinde engelli yurttaşın ihraç edildiği bilgisini paylaşan Özsaygı, engelli yurttaşların derhal görevlerine iade edilmesini istedi. Özsaygı, “Türkiye’de 20 Temmuz 2016 yılında ilan edilen ve 24 ay süren Olağanüstü Hal uygulaması kapsamında çıkarılan 15 adet KHK engelliler için ağır sorunları beraberinde getirmiştir. Kamuda ihraç edilen yüzbinlerce emekçinin içinde 2 binden fazla kişi de engelli veya hastalığı olan kişilerdir. İhraç edilen ve engelli olan bu kişiler haklarında yapılan KHK işlemlerine karşı doğrudan yargı yoluna gitmeleri baştan engellenmiştir.  Birçoğunun dosyası OHAL komisyonunda yıllardır bekletilmektedir.  Bunca haksız uygulamadan sonra bile OHAL Komisyonu, hakkında karar verdiği kişilerin yüzde 88,4’ü için ret kararı vermiştir.  OHAL Komisyonu kararlarda ortaya çıkan hukuksuzluklar ihraç işlemlerinde büyük haksızlıkların yapıldığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

‘Hukuksuzluğa son verin’

Engelliler hakkındaki hukuksuz uygulamalara derhal son verilmesi çağrısında bulunan Özsaygı, engellilerin yaşadığı ekonomik, sosyal ve siyasal yüklerinin her geçen gün arttığına dikkat çekti.

MA / ANKARA