‘IKBY’de kesilen ağaçların Türkiye’ye satıldığı’ iddiaları Meclis’te

HDP’li Uca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) ağaçların Cengiz Holding aracılığı ve MİT koordinasyonunda kesilip Türkiye’ye satıldığı iddialarını sordu.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, IKYB’deki Bêgova ve Dêrekar beldeleri ile Berwari bölgesindeki orman tahribatına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergenin gerekçesinde, söz konusu bölgede köylerin daha önce yapılan hava bombardımanları nedeniyle boşaltıldığını belirten Uca, bölgede halka ait ağaçların kesildiğini kaydetti.

‘Büyükelçi Karaçay ağaç kestiklerini itiraf etmiştir’

KDP Politbüro Üyesi Ali Ewnî’ye yakın şirketler ile Türkiye’deki bazı şirketlerin ortaklığıyla ağaçların kesildiği, kesilen ağaçların MİT koordinasyonunda Türkiye’ye götürülerek satıldığı iddialarını aktaran Uca, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle Sindi bölgesinin Sinaht, Mêrga Şîş, Kelok, Masi Sinda köyleri ve çevresindeki tüm ormanlık alanlarda ağaçların kesimi ve satımı Cengiz Holding’e bağlı üç taşeron şirket tarafından yapıldığı yine basında yer almaktadır. Ağaç kıyımına gelen tepkiler üzerine Türkiye Erbil Büyükelçisi Hakan Karaçay, Kürdistan’daki bulundukları arazileri satın aldıklarını ve ağaç kestiklerini itiraf etmiştir. Öte yandan Türkiye tarafından yapılan bombardımanlarda sivil yerleşim yerlerinin de hedef alındığı, köylülere ait ekili araziler yakıldığı ve hayvanların öldürüldüğü gelen bilgiler arasındadır.”

Uca, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

* Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde bulunan ormanların tahrip edilip, ağaçların Cengiz Holding aracılığı ve MİT koordinasyonuyla kesilip Türkiye’de satıldığı iddiaları doğru mudur?

* Türkiye Erbil Büyükelçisi Hakan Karaçay’ın da itiraf ettiği arazi satın alımları ve ağaç kesimlerinin nedeni nedir? Bölge halkına ait ağaçların kesilip, Türkiye’de satılmasının yasal bir zemini mevcut mudur?

* Son bir aydır kaç ağaç kesilmiş, ne kadar arazi satın alınmıştır?

* Kürtlerin yaşadığı bölgelerde yaptığınız ekolojik kırımı nasıl açıklıyorsunuz?

* Yerleşim yerlerinin hedef alınıp hayvanların öldürülmesinin ve ekili tarım arazilerinin yakılmasının sebebi nedir?

* Yapılan bombardımanlarda kaç yerleşim yeri zarar görmüş, ne kadar ekili arazi yakılmıştır?

* Bir ayı aşkın süren hava saldırılarından dolayı kaç köy boşaltılmış, kaç sivil vatandaş göçe zorlanmıştır?

Yeni1Mecra