İki günde 5 kadın 1 çocuk erkekler tarafından katledildi

Sivas, İzmir, İstanbul, Niğde, Ankara’da kadınlara yönelik şiddet olaylarında, sadece iki gün içerisinde 5 kadın bir çocuk erkekler tarafından katledildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, cinayetlere ilişkin “İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak erkeklere cesaret veriyor. #İstanbulSözleşmesiYaşatır” paylaşımında bulundu.

Emine Yanıkoğlu – Süheyla Yılmaz – Derya Aslan

Kadına yönelik şiddet olayları her geçen gün artarak devam ediyor. Sadece dün, Ankara, Niğde, İstanbul’da 3 kadın, bugün ise Sivas’ta 2 kadın ve İzmir’de 1 çocuk erkekler tarafından katledildi. İzmir Aliağa’da N.T. adlı 4 yaşındaki kız çocuğu, bir süre önce annesinden boşanan babası E.T. tarafından silahla vurularak öldürüldü. Yüzbaşı rütbesindeki E.T. daha sonra silahla intihar etti. Yaklaşık bir yıl önce boşanan E.T.’nin kızını annesine göstermek istemediği öne sürüldü.

Sivas’ta Dursun D. aynı aileden 2’si kadın 4 kişiyi katletti

Sivas’ta bugün Gülbeyaz Genç’in (40) ailesiyle yaşadığı eve giden reddettiği Dursun D. (43) adlı erkek, Gülbeyaz Genç’in annesi Döndü (61), babası Turgut (65), kardeşi Sertan ve kardeşinin eşi Beyza Kandur’a tabancayla ateş etti.

Olayın bildirilmesi üzerine gelen sağlık ekipleri, 4 kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Acı haberi alarak eve gelen ailenin yakınları, sinir krizi geçirdi. Olaydan sonra kaçan zanlı Dursun D., polis ekiplerinin çalışması sonucu Yakupoğlan Köyü’nde yakalandı.  

Gülbeyaz dün karakola giderek şikayetçi olmuştu

Gülbeyaz Genç, reddettiği erkek Dursun D. hakkında dün Yenimahalle Polis Merkezi Amirliğine giderek, “Eşinin kafasını koparırım, ayrılırsan aileni öldürürüm, katliam yaparım.” şeklinde tehditlerde bulunduğunu belirterek şikayetçi olduğu öğrenildi. Gülbeyaz Genç’in, önleyici tedbir talebinde bulunduğu belirtildi. Gülbeyaz G’nin evli olduğu erkekle bir süre ayrı yaşadıkları belirtildi.

Süheyla Yılmaz boşandığı Burak K. tarafından öldürüldü

Niğde’de Süheyla Yılmaz, ailesiyle birlikte yaşadığı eve gelen boşandığı Burak K. adlı erkek tarafından dün bıçaklanarak öldürüldü. Burak K., daha sonra Süheyla Yılmaz’ın annesi Meral Yılmaz ve babası Ahmet Yılmaz’a bıçakla saldırdı.

Saldırı seslerini duyan komşuların durumu bildirmesi üzerine, olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekipler Süheyla Yılmaz’ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Süheyla’nın yaralı anne ve babası ambulansla Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. 5 yaşındaki kızını da yanına alarak firar eden zanlı Burak K.’yi arama çalışmaları sürüyor.

Derya Aslan boşanma aşamasındaki Sami Aslan tarafından öldürüldü

İstanbul’da Derya Aslan (33), evliliği süresince şiddet gördüğü Sami Aslan’a boşanma davası açarak evden ayrıldı. Sami Aslan, Derya’ya ailesiyle kaldığı eve giderek, çocuklarını göstereceğini söyledi.

Sami Aslan, dün Derya’yı Büyükçekmece’de boş bir araziye götürerek silahla öldürdü. Cinayeti işledikten sonra Derya’nın abisini arayan Sami Aslan, “Gelin cesedinizi alın” diyerek olay yerinden kaçtı.

Emine Yanıkoğlu’nu kocası Soner Yanıkoğlu katletti

Ankara Keçiören İlçesi’nde Emine Yanıkoğlu (20) kocası Soner Yanıkoğlu tarafından evinde pompalı tüfekle dün vuruldu. Silah sesleri üzerine komşuların haber vermesiyle olay yerine polis ve sağlık ekipleri geldi. Sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılan Emine doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. 

Soner Yanıkoğlu gözaltına alındı. Ailenin 2.5 yaşında bir çocuklarının olduğu öğrenildi.

‘İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak erkeklere cesaret veriyor’

İki günde yaşanan 5 kadın cinayetini twitter hesabından paylaşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, “İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak erkeklere cesaret veriyor. #İstanbulSözleşmesiYaşatır” dedi.