İkiköprü Belediyesi Eşbaşkanları tutuklandı

Yaklaşık 4 gün gözaltında tutulduktan sonra mahkemeye sevk edilen eski İkiköprü Belde Belediyesi Eş Başkanları Taş ve Karabulut ile belediye çalışanı Özalp tutuklandı. 

İkiköprü Belde Belediyesi Eş Başkanı Hatice Taş, kayyım atandığı gün belediyeye alınmadı Fotoğraf: MA

Batman’da 22 Haziran günü kent merkezi ve bazı köylerde jandarma tarafından çok sayıda eve baskın düzenlendi. Ev baskınlarında, İkiköprü Belde Belediyesi Eş Başkanlığı görevlerinden alınarak yerlerine kayyım atanan Hatice Taş ve Osman Karabulut ile belediye çalışanı Bayram Özalp’in de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

21 kişi serbest bırakıldı

Dün gözaltında tutulan 24 kişiden 14’ü serbest bırakılırken, savcılığa çıkarılan 10 kişiden 7’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılığın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği eski Eş Başkanlar Hatice Taş ve Osman Karabulut ile belediye çalışanı Bayram Özalp çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı HDP’li İkiköprü Belde Belediyesine 7 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Eşbaşkanı Osman Karabulut hakkındaki soruşturma gerekçe gösterilerek kayyım atanmıştı. Kayyım atandığı gün belediyenin çevresi jandarma tarafından çevrilerek Eşbaşkan Hatice Taş’ın da belediyeye girmesi engellenmişti.

Kaynak: MA