İkizdere halkı direndi, iş makineleri geri çekildi

İkizdere ilçesindeki Eşkencedere Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağı için sabah saatlerinde bölgeye giren iş makineleri, yurttaşların direnişi sonucu geri çekildi.

İkizdere halkı, bugün de alana gelen iş makinelerinin çalışmasını engelledi. HDP’li vekil Murat Çepni halkla birlikte nöbette.

İkizdere Eşkencedere Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağı için bu sabah bölgeye getirilen iş makinalarının çalışmasına, sokağa çıkma yasağına rağmen alana gelen yurttaşlar izin vermedi. Bölgede nöbet tutan askerlere yurttaşlar, “Direniş varsa umut da var. Ferman padişahınsa dağlar bizim” diyerek tepki gösterdi.

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Eşkencedere Vadisi’nde, Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenilen taş ocağı için iş makineleri bir kez daha bölgeye sokuldu. Pandemi gerekçesiyle ilan edilen sokağa çıkma yasağını fırsat bilen şirket çalışanlarına asker ve polis eşlik etti. Taş ocağının yapılmasına karşı bir aydır direnişte olan bölge sakinleri, bunun üzerine alana geldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Çepni de yurttaşlara destek olmak için alana geldi. 

Çalışmalar durduruldu

Asker ve polisin bölgeye giden tüm yolları kesmesine rağmen yurttaşlar patika yollardan bölgeye ulaştı. İş makinalarının üzerine çıkan yurttaşlar, çalışmaları durdurmayı başardı. Bölgede nöbet tutan askerlere seslenen kimi yurttaşlar, yasak nedeniyle kendilerine kesilecek olan cezaları umursamadıklarını ve doğaları için direneceklerini söyledi. Şirketin iş makinelerinin vadiden çıkarılmasını isteyen yurttaşlar, “Hukuk nerede? İsterseniz alın bizi. Direniş varsa umut da var. Ferman padişahınsa dağlar bizim” diyerek tepki gösterdi.

Çepni: Direneceğiz

Konuya ilişkin olarak HDP’li milletvekili Murat Çepni, şirketin sokağa çıkma yasağından faydalanarak bölgeye girdiğini ve doğa katliamı yaptığını kaydetti. Çepni, “Bir tane müteahhit kar etsin diye bir köy boşaltılıp, yok edilmeye çalışılıyor. Bu halk bunun hesabı mutlaka soracaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Dün de direndik bugün de direneceğiz. Hiçbir rant bu insanların yaşamından daha değerli değildir. İnsanların suyu, tarımı yok olacak. Bu suları zaten HES’ler ile yok ettiler” dedi.

Yurttaşların doğa katliamına karşı başlattığı direniş sürüyor.

MA / RİZE

Jandarma: Sokağa çıkma yasağı var.

Eylemci yurttaş: E tamam burası arazi!..

HDP Milletvekili Murat Çepni, jandarma için “Patronun güvenlik görevlisi” gibi davrandığını söyledi.

23 Nisan günü de pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağı vardı. İkizdere’de yurttaşlar Cengiz Holding’e ait iş makinelerini engellemeye çalıştı. Eylemi engellemeye çalışan jandarma “Sokağa çıkma yasağı var” diyor. Eylem yapan yurttaş da “E tamam burası arazi!..” diyerek yanıt veriyor.